Svetová banka má recept na naštarovanie ekonomiky. A je veľmi jednoduchý. Teda aspoň na prvý pohľad. Treba zlepšiť energetickú účinnosť, triedenie odpadu a verejnú dopravu a výkon svetovej ekonomiky by sa mohol do roku 2030 zvýšiť až o 2,6 bilióna dolárov ročne. Informovala o tom agentúra Reuters.
Menej skleníkových plynov
Správa Svetovej banky sa zaoberala prínosom opatrení na zníženie škodlivých splodín v doprave, priemysle a stavebníctve, ale aj emisiami z odpadu az palív používaných pri varení. Skúmanými oblasťami boli Brazília, Čína, Európska únia, India, Mexiko a Spojené štáty.
Štúdie tvrdia, že prechod na dopravu s minimálnou produkciou skleníkových plynov a lepšia energetická účinnosť tovární, budov a prístrojov by do roku 2030 mohla zvýšiť globálny hrubý domáci produkt o 1,8 bilióna dolárov ročne, čiže asi o 1,5 percenta. Zvýšením finančných prostriedkov a investícií do technológií by globálne HDP ročne mohol stúpnuť o 2,6 bilióna dolárov, teda o zhruba 2,2 percenta.
Sporáky, čo zachraňujú životy
Opatrenia v oblasti klímy by vraj mohli pomôcť zachrániť ľudské životy. Do roku 2030 by ročne mohli zabrániť úmrtiu 94.000 ľudí, ktorí predčasne zomrú na choroby spojené so znečistením prostredia. Na príklad Čína by mohla odvrátiť zhruba milión týchto prípadov úmrtí, keby sa jej podarilo rozmiestniť 70 miliónov sporákov s nízkou produkciou skleníkových plynov.
"Pre vlády po celom svete by tieto zásahy mali byť samozrejmosťou, o ktorej nie je potrebné premýšľať," povedal prezident SB Jim Yong Kim počas telekonferencie s novinármi.
Zvýšenie teplôt do konca 21. storočia by malo byť v závislosti na tom, aké scenár sa naplní o 1,1 až 6,4 ° C oproti koncu 20. storočia. Toto široké rozpätie má ukázať, že máme veľké možnosti ovplyvniť budúci vývoj klímy. Vo výsledku bude rast morskej hladiny v rovnakom období o 18 až 59 centimetrov.