Európska komisia si posvieti na najväčšiu transakciu za posledné roky. Americká spoločnosť Facebook oznámila kúpu chatovacej služby Whatsapp za rekordných 19 miliárd dolárov. Komisia bude preverovať, či sa z Facebooku po akvizícii nestane monopol v oblasti posielania správ cez internet. Informoval o tom denník Wall Street Journal.
Komisia podľa denníka priznáva, že kontrolu vykonáva kvôli európskym operátorom. Podľa nich totož môže Facebook získať neprimeranú výhodu, čím by postavil do nevýhodnej pozície operátorov, ktorí by prišli o zisky z o služieb SMS. Ak sa ukáže, že obavy operátorov sú opodstatnené, komisia môže obrovskú akvizíciu stopnúť. Facebook oznámil kúpu Whatsapp vo februári. Ide o najväčšiu akvizíciu v dejinách Facebooku.
Aplikácia WhatsApp je v podstate náhrada klasických textových správ a denne ju využíva viac ako 350 miliónov aktívnych užívateľov. Aplikáciu si môžete nainštalovať zadarmo a po roku používania je nutné zaplatiť ročný poplatok vo výške 0,99 dolára.
Podľa Jana Kouma, spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti, sa pre užívateľov predajom služby WhatsApp Facebooku nič nemení.
"WhatsApp je na skvelej ceste prepojiť jednu miliardu ľudí," tvrdí šéf Facebooku Mark Zuckerberg. "Služby, ktoré dosiahnú tento míľnik sú neuveriteľné cenné. Jana poznám už dlhú domu a som šťastný, že môžem byť partnerom tímu, ktorý urobí svet otvorenejším a prepojenejším," dodal Zuckerberg.
Značka WhatsApp zostane aj po kúpe Facebookom zachovaná a sídlo spoločnosti bude aj naďalej v Mountain View v Kalifornii. Jadro správ aplikácie WhatsApp a existujúva aplikácia Facebook Messenger budú aj naďalej fungovať ako samostatné aplikácie.
Táto akvizícia podľa oficiálnych vyjadrení spoločnosti urýchli schopnosť Facebooku prepojiť ľudí na celom svete. Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Jan Koum sa pripojí k predstavenstvu Facebooku.