Európska centrálna banka (ECB) sa podľa medializovaných informácií priblížila k radikálnemu uvoľneniu menovej politiky. Jej Výkonná rada údajne navrhla, aby ECB s účinnosťou od marca začala sťahovať z trhu každý mesiac vládne dlhopisy v objeme 50 mld. eur. Informovala o tom agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na výsledky utorňajšieho stretnutia rady. Návrhom sa má vo štvrtok zaoberať širšia 25-členná Rada guvernérov ECB. V nej okrem členov Výkonnej rady zasadajú aj guvernéri centrálnych bánk 19 štátov eurozóny.
O záveroch stretnutia má informovať prezident ECB na tlačovej konferencii s plánovaným začiatkom o 14:30 SEČ. Harmonogram programu je nejasný. Denník The Wall Street Journal (WST) tvrdí, že ECB plánuje dlhopisy nakupovať v horizonte jedného roka, podľa agentúry Bloomberg má program trvať až do konca roka 2016. Pri predpokladanom tempe nákupov 50 mld. eur mesačne by v prvom prípade ECB stiahla z trhu štátne dlhopisy za zhruba 600 mld. eur. Druhý variant predpokladá objem nákupov v sume prevyšujúcej jeden bilión eur. ECB medializované informácie odmietla komentovať.
Prezident ECB Mario Draghi v posledných týždňoch opakovane vyhlasoval, že ak si to situácia vyžiada, banka je odhodlaná začať s nákupmi štátnych dlhopisov. Tlačenie peňazí prostredníctvom skupovania štátnych dlhov, známe tiež ako politika kvantitatívneho uvoľňovania, sa považuje za jeden z posledných nástrojov, ktoré môže ECB nasadiť v boji proti riziku deflácie. Spotrebiteľské ceny v eurozóne v decembri klesli o 0,2 %, čo bola najnižšia úroveň od septembra 2009. To je hlboko pod cieľovou úrovňou tesnej menej ako 2 %, ako aj pod hodnotou 1 %, ktorú považuje ECB za "nebezpečnú zónu" pre cenovú stabilitu. ECB už stlačila svoju základnú úrokovú sadzbu na rekordné dno 0,05 % a komerčným bankám ponúkla dlhodobé lacné úvery. Rastú však pochybnosti, či jej skoršie opatrenia priniesli želaný efekt.