Investície v hodnote 14,7 miliardy dolárov (13,4 miliárd eur) má byť jednou z najväčších zahraničných investícií do indickej infraštruktúry, uviedla s odvolaním sa na zdroje z vlády agentúra Reuters.
Rozhodnutie prichádza pred piatkovou návštevou japonského premiéra Šinza Abeho a dáva Japonsku jasný náskok pred Čínou. Aj tá má totiž záujem v Indii postaviť vysokorýchlostnú železničnú trať.
"Je to dohodnuté," povedal agentúre Reuters minister, ktorý sa zúčastnil na zasadnutí indického kabinetu. Rozhodnutie potvrdil aj jeden z úradníkov vlády premiéra Narendra Módího. "Predpokladáme, že to oznámime počas návštevy," dodal.
Železničná trať má byť dlhá 505 kilometrov a povedie z Bombaja do Ahmadabadu, uviedol na svojich stránkach denník Financial Times. Nový vlak má skrátiť spojenie medzi mestami zo súčasných siedmich až ôsmich hodín len na dve hodiny. Uvažuje sa tiež o prípadnom predĺžení trate do Dillí.
Nová trať má byť financovaná čiastočne prostredníctvom mimoriadne lacných japonských pôžičiek na 50 rokov s úrokovou sadzbou 0,5 percenta.
India má v pláne v nasledujúcich piatich rokoch investovať do svojej rozsiahlej, ale starnúcej železničnej siete 137 miliárd dolárov (125 miliárd eur). Cieľom je zlepšiť prepravu nákladov a zvýšiť kapacitu. Železničný systém v krajine je ale už teraz preťažený, rovnako ako cesty a vnútroštátna letecká doprava.
Predstavitelia druhej a tretej najväčšej ekonomiky Ázie v poslednej dobe upevňujú kontakty, a to ako obchodné, tak vojenské. Snažia sa tak zbrzdiť rastúci vplyv Číny v Ázii.