Momentálne veľmi rozšíreným zdôvodnením analytikov, prečo sa menám rýchlo sa rozvíjajúcich krajín nedarí, je obava, že Fed spomalí kvantitatívne uvoľňovanie a obmedzí nákup dlhopisov. Menám doteraz nalievanie likvidného kapitálu do trhov prospievalo, avšak v poslednom čase sa ich postavenie na trhoch otriaslo. Pripisuje sa to vyhláseniam Fedu o plánovanom priškrtení menovej politiky.
Podľa portálu Business Insider však za ich problémami treba hľadať aj iné dôvody, nie všetko hádzať na Bernankeho. Aby sme tie dôvody zistili, je nutný komplexný pohľad na dianie v jednotlivých krajinách, a to najmä na platobnú bilanciu.
Práve nezodpovedný prístup k menovej politike jednotlivých krajín je hlavným dôvodom, prečo sú v deficite a ich národné meny v hlbokých problémoch. Za ich súčasné postavenie na trhoch môže nesprávny spôsob fiancovania deficitu bežného účtu a nedomyslené a neefektívne postupy v oblasti menovej politiky.
Vezmime si Turecko. Deficit nespôsobili nejaké protivládne protesty. Národná mena utrpela straty kvôli ich vlastnej menovej politike a kvôli nerovnováhe financovania bežného účtu a miery úrokových sadzieb.
Z podobného uhla se treba pozrieť aj na situáciu v Egypte. Bližší pohľad na vývoj platobnej bilancie nám prezradí, že krajina sa dostala do problémov ešte pred začiatkom celej situácie ohľadne Mursího. Za deficit ich bežného účtu taktiež môže laxný prístup k fiškálnej politike a nie menová politika Fedu alebo protesty.