Dlhopisy veľkých čínskych firiem už naďalej nebudú takou istotou ako prv. Čínsky premiér totiž oznámil, že v súvislosti s dereguláciou finančného trhu prestane vláda tamojšie veľké problémové podniky za každú cenu zachraňovať.
Doteraz boli investície do čínskych podnikov v Číne relatívne isté, ak sa v krajine verejne obchodovali ich cenné papiere. Vláda ich v prípade hroziaceho bankrotu v obave zo zvýšenia nezamestnanosti v niektorých provinciách radšej držala nad vodou svojimi dotáciami.
Vo štvrtok táto éra skončila. Oznámil to čínsky premiér Li Kche-čchiang s tým, že ide o súčasť plánu vlády na dereguláciu tamojšieho finančného trhu.
Podľa denníka Financial Times možno dokonca dovolí skrachovať aj väčším podnikom. Napríklad oceliarni Haixin, ktoré drží nad vodou okres Wenxi a štyridsať tisíc jeho obyvateľov. Okres príde zatvorením oceliarne o 60 percent svojich daňových príjmov a navyše bude nasledovať krach ďalších na oceliareň naviazaných podnikov a bánk, ktoré jej požičiavali. Podobne sa môže čínska vláda zachovať aj u desiatok ďalších rovnako veľkých oceliarní, ktorým hrozí v Číne bankrot.
Čína už minulý týždeň ukázala, že môže nechať skrachovať niektoré domáce firmy a nechať prísť ich investorov o peniaze. Zdalo sa ale, že pôjde len o individuálne prípady a menšie podniky. Už to ale bolo prekvapenie. Krachujúci výrobca solárnych panelov Chaori Solar vtedy oznámil, že nedokáže splatiť úroky zo svojich dlhopisov vydaných v hodnote 163 miliónov dolárov.
Očakávalo sa, že namiesto firmy splatia úroky štátne úrady ako vždy v podobných prípadoch, tie to ale odmietli. Následne sa z dlhopisov Chaori Solar stal bezcenný odpad.
V Číne často investujú do cenných podnikových papierov drobní sporitelia, ktorí si tak ukladajú svoje celoživotné úspory alebo šetria na dôchodok. Doposiaľ tamojšia vláda vždy zabránila úplnému znehodnoteniu ich investícií, aj keď išlo o investície súkromných osôb do súkromných podnikov. Táto istota teraz mizne a zrejme budú nasledovať veľké otrasy na čínskych burzách.