Taliansko znovu prejavilo želanie zmeniť zmluvy o Európskej únii, ktoré by ju pretvorili v dvojrýchlostné zoskupenie. Časť jej členov by pokračovala v prehlbovaní vzájomnej integrácie a časť by zostala mimo "tvrdého jadra". V rozhovore pre dnešné vydanie denníka La Repubblica to povedal taliansky štátny tajomník pre európske otázky Sandro Gozi.
Podľa neho by širší okruh zahŕňal všetky krajiny EÚ a bol by ďalej založený na jednotnom trhu a jeho slobodách vrátane voľného pohybu osôb v rámci Schengenskej dohody. Druhý okruh by bol menší, predstavoval by "srdce" Európskej únie a bol by zložený z rekonštruovanej a viac integrovanej eurozóny. Tá by mala svojho šéfa financií voleného Európskym parlamentom. Išlo by o "skutočnú" ekonomickú úniu s vlastnou jednotnou sociálnou politikou.
Taliansko, ktoré podľa agentúry AFP usiluje už roky o hlbšiu európsku integráciu, by uvítalo, keby debaty o týchto zmenách sa začali v roku 2017 pri príležitosti 60. výročia Rímskej zmluvy z marca 1957, ktorá vytvorila Európske hospodárske spoločenstvo (EHS), predchodca EÚ.
Gozi varoval pred zotrvaním únie v súčasnom stave, kedy sú eurozóna a schengenské pravidlá vystavené ťažkým skúškam, pretože hrozí, že sa EÚ začne pozvoľna zase rozpadať a navrch budú mať v členských krajinách populisti.
Podľa Goziho Francúzsko zdieľa názory talianskej vlády, ale zatiaľ nič neurobilo, podobne ako Nemecko, ktoré javí snahu závažné rozhodnutia odkladať.
Otázku európskej integrácie už ale najnovšie nastolila Británia, ktorá si chce samostatne vyjednať lepšie podmienky britského členstva, najmä voľnejší vzťah Londýna s únijnými inštitúciami. Kontroverzná je najmä jej žiadosť o obmedzení britských sociálnych dávok pre občanov z iných únijných krajín, ktorej cieľom je zníženie migrácie do Británie. Najmä východná časť EÚ ale na tieto snahy pozerá odmietavo.