Zaťažujúce testy odhalili päť miliardový schodok gréckych bánk. Budú preto musieť navýšiť svoj kapitál. Ten potrebujú banky, aby prežili prípadné ďalšie hospodárske otrasy. „Každá banka sa dozvedela o potrebe vlastného kapitálu na základe zaťažujúceho testu. Musí ho však potvrdiť a schváliť trojka,“ povedal pre agentúru Reuters bankár, ktorý nechcel byť menovaný.
Veľkú úlohu budú tak zohrávať investori.
Centrálna banka už po druhýkrát kontrolovala stav štyroch najväčších bánk v Grécku: National Bank, Alpha Bank, Piraeus Bank a Eurobank. Zdĺhavé rokovania medzi Európskou úniou, Medzinárodným menovým fondom a Európskou centrálnou bankou oneskorili výsledky testov. Až tento týždeň uvoľnila časť výsledkov Centrálna banka v Grécku.
Teraz sú na rade samotné banky. V ideálnom prípade by mali získať kapitál od investorov, čo však môže byť problematické. „Zahraniční investori ani samotné grécke inštitúcie nemajú po dvojitom štátnom bankrote veľkú dôveru v domácom bankovníctve. Grécke banky budú hľadať veriteľov len veľmi ťažko,“ hodnotí situáciu analytik Next Finance Jiří Cihlář. Touto cestou sa vybrala napríklad Eurobanka, ktorá do konca marca plánuje vydať nové akcie v sume dve miliardy eur. Chce tak prilákať súkromných investorov.
Analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž ponúka aj ďalšie riešenie: buď bankám pomôže štát, alebo dôjde k fúziám. „Grécka vláda bude napokon nútená bankám pomôcť, pretože bez zdravého bankovníctva nebude fungovať ani ekonomika krajiny,“ dodáva.
Štyri najväčšie grécke banky dostali kapitálovú injekciu v sume 28 miliárd eur už aj minulý rok.