Nedeľňajšie spustenie dlho ohlasovanej zóny voľného obchodu v čínskom Šanghaji neprebehlo s takou pompou, ako Čína predpokladala a avízovala. Medzinárodné inštitúcie privítali čínsky projekt chladne a Číne sa podarilo nadviazať obchodné kontakty zatiaľ len s dvomi, uviedol portál CNBC.
Rozpačité spustenie zóny ostro kontrastuje s vysokými očakávaniami analytikov. Tí totiž predpovedali, že zóna bude hlavným spúšťačom nadchádzajúcich radikálnych reforiem, ktoré opäť naštartujú čínske hospodárstvo a vrátia krajinu medzi svetových ekonomických lídrov. Podľa ekonómov by sa čínske hospodárstvo vďaka reformám finančného sektora mohlo rozbehnúť v priebehu nasledujúcej dekády.
Zóna voľného obchodu sa nachádza na 28-kilometrovom území v Šanghaji a vláda ju vytvorila aj za účelom otestovania liberalizačných opatrení. V prípade, že by sa osvedčili, Čína by v nasledujúcich rokoch pravdepodobne svoju politiku rozšírila aj na iné oblasti, uviedol ďalej portál CNBC. Jediné inštitúcie, ktoré doteraz so zónou nadviazali spoluprácu, sú Citigroup a singapurská DBS.
Podľa Financial Times kompetentní oslovili množstvo zahraničných inštitúcií so žiadosťou o nadviazanie spolupráce, avšak len veľmi málo ich ponuku akceptovalo. Banky sa totiž stále nevedia rozhodnúť či sa im otvorenie pobočky v šanghajskej zóne oplatí, alebo nie. Stále totiž nie je známy princíp a pravidlá, na akých bude fungovanie založené, preto finančné inštitúcie nemajú dostatok informácií, aby sa mohli o nadviazaní kontaktu rozhodnúť.