Druhá najväčšia svetová ekonomika sa pripravuje na ďalší významný krok na ceste úplnému otvoreniu sa na svetových finančných trhoch. Čínska národná mena yuan sa totiž už v krátkom čase môže stať jednou zo základných mien svetového menového koša SDR.
SDR (Special Drawing Rights – zvláštne práva čerpania) je svetovou rezervnou menou. V súčasnosti sa skladá zo štyroch hlavných svetových mien – amerického dolára, eura, japonského jenu a britskej libry. V SDR majú krajiny uložené svoje devízové rezervy a v prípade potreby môžu ich vymeniť za jednu zo štyroch mien, napríklad v prípade potreby vyrovnania svojej platobnej bilancie. Táto „technická mena“ existuje už do roku 1969, kedy bolo potrebné udržať a zlepšiť prístup k likvidite po páde Bretton-woodskeho menového systému.
Aktuálne je otázkou rozšírenie existujúceho menového koša o piatu menu – čínsky yuan. Tento týždeň bolo na zasadnutí Medzinárodného menového fondu deklarované, že Čína splnila všetky podmienky na to, aby jej mena bola prijatá za jednu zo svetových rezervných mien.
Definitívne zaradenie yuanu do SDR prinesie so sebou niekoľko menších či väčších dôsledkov. Jednoznačne pôjde o posun smerom k ešte väčšiemu otvoreniu stále centrálne plánovanej čínskej ekonomiky. Veľmi veľký bude aj psychologický efekt na investorov po celom svete. Zaradením medzi svetové rezervné meny sa čínsky yuan stane v očiach investorov bezpečnejším a celá čínska ekonomika získa väčšiu kredibilitu.
Očakávať môžeme aj niekoľko ďalších dôsledkov, ktoré však budú skôr krátkodobého charakteru. Index akcií čínskych firiem Shanghai Composite by mohol získať potrebný impulz k rastu, ktorý by mohol byť podmienený faktom, že investori začnú vo väčšom nakupovať akcie čínskych firiem a jednoducho viac veriť celej čínskej ekonomike. Akcie čínskych firiem by sa takisto mohli postupne dostať aj do akciového indexu svetových firiem MSCI, ktorý je kótovaný na burze v New Yorku.
Ešte väčší vplyv môže byť badateľný na dlhopisovom trhu. Výnosy čínskych vládnych dlhopisov sú niekde úplne inde, ako výnosy napríklad nemeckých alebo amerických bondov, ktoré sú už dlhšiu dobu veľmi nízko. Dá sa očakávať, že aj v prípade dlhopisov dôjde k veľkému prílevu kapitálu a ceny čínskych vládnych dlhopisov budú rásť, čo postupne zníži ich výnosy bližšie k úrovniam, ktoré aktuálne panujú na svetových dlhopisových trhoch.
Celkové efekty tohto rozhodnutia sa dajú zhrnúť jednoducho. Dôjde k výrazne väčšiemu prílevu finančného kapitálu do čínskej ekonomiky. Viac finančných aktív bude denominovaných v yuanoch, čo ešte viac umocní dôležitosť tejto meny. Čínska ekonomika sa tak skutočne liberalizuje a stáva sa ústrednou hospodárskou silou vo svete. Tento proces však určite ešte nie je na konci.