Najväčšou udalosťou na finančných trhoch posledných dní nebola pokračujúca nedohoda Grécka s veriteľmi, ale zasadnutie americkej centrálnej banky. To sa môže už čoskoro zmeniť, no zatiaľ vidíme paradoxnú situáciu, keď napriek rastúcej pravdepodobnosti gréckeho bankrotu euro silnie a európske akcie sú stále pomerne stabilné.
Presnejšie povedané, euro sa neposilňuje, ale dolár sa oslabuje. Oslabuje sa po tom, ako predstavitelia Fedu zredukovali svoj výhľad pre americkú ekonomiku. Implicitne posunuli zvyšovanie sadzieb na neskôr. To doláru neprospieva, no pre akcie je to pozitívna správa. Odhady členov americkej centrálnej banky sa pomaly zreálňujú, no stále väčšina z nich očakáva až dvojnásobné zvyšovanie sadzieb už počas toho roka. To je v príkrom rozpore s trhom, ktorý vidí prvé zvyšovanie sadzieb až na budúci rok.
Slabosť dolára však môže byť iba dočasná, a to najmä v prípade, keď nevzíde žiadna dohoda zo zasadnutia euroskupiny, ako ani z najbližšieho summitu EÚ. Niekoľko politikov označilo práve tieto stretnutia za začiatok skúmania alternatívneho plánu B. Pokiaľ sa stanoviská Grécka a veriteľov nepriblížia, hrozí, že už možno na budúci týždeň ECB nerozšíri program pomoci pre grécke banky. To by znamenalo paniku v gréckom bankovom sektore. Už dopredu preto môže grécka strana zaviesť kapitálové kontroly a bankové prázdniny. Stať by sa to teoreticky mohlo už tento víkend. Táto sivá labuť – nízko pravdepodobná udalosť so zásadným vplyvom – by mohla byť spúšťačom veľkého predaja akcií a eura.