Pred necelými troma týždňami hrali jej futbalisti o titul majstra sveta vo futbale. Už zajtra jej pritom hrozí bankrot. Reč je o Argentíne. Zajtra bude totiž musieť splatiť starú „sekeru“, dedičstvo po krachu pred 13 rokmi. Celkovo ide o dlhy vo výške 1,3 miliardy amerických dolárov. „Pri zvážení posledných udalostí je teraz Argentína veľmi blízko bankrotu,“ povedal pre HN analytik spoločnosti IHS pre Latinskú Ameriku Carlos Caicedo. Argentínska vláda na čele s prezidentkou Cristinou Kirchner tieto záväzky zatiaľ ignoruje a vyhlasuje, že svoje dlhy riadne platí.
Investícia bez rizika? Vďaka súdu
Kritická situácia, ktorej juhoamerická krajina čelí, má korene v roku 2001. Vtedy Buenos Aires vyhlásilo štátny bankrot a s väčšinou veriteľov sa dohodla na odpustení časti záväzkov. Krajina sa tak zbavila približne 70 percent svojich dlhov. Časť investorov však s podmienkami nesúhlasila a požadovala vyplatenie dlhopisov v plnej výške. Počas dlhoročných rokovaní sa ich Argentíne nepodarilo presvedčiť. Nakoniec preto rozhodli súdy v Spojených štátoch, keďže sporné dlhopisy sa riadili americkými pravidlami. Na sklonku minulého mesiaca dali za pravdu hedžovým fondom a uložili Argentíne povinnosť zaplatiť staré dlhy. A to do tejto stredy. „Chcem povedať všetkým Argentínčanom, že Argentína nezbankrotuje,“ reagovala na hrozbu krachu Cristina Kirchner. „Pretože skrachovať môžu len tí, čo neplatia. A Argentína platí,“ dodala. Krajina totiž v týchto dňoch vyčlenila takmer 600 miliónov amerických dolárov pre veriteľov, ktorí súhlasili s podmienkami krachu spred 13 rokov.
Vyhráva vyjednávanie
Odborníci sa zhodujú, že bankrot krajiny je reálnou hrozbou. „Za týchto okolností je však pravdepodobnosť bankrotu menšia ako pravdepodobnosť ďalšieho vyjednávania,“ skonštatoval pre HN šéfanalytik Moody's Analytics pre Latinskú Ameriku Alfredo Coutino. Argentíne pomôže aj avizovaná pomoc zo strany Ruska a Číny. Druhý krach krajiny za posledných 13 rokov nepripúšťa ani analytik spoločnosti Capital Markets Miroslav Blahušiak: „Podľa nášho názoru to Argentína zaplatí. Aj keby si na to potrebovala zobrať splátkový kalendár.“ Ak by sa tak nestalo, znamenalo by to vytvorenie precedensu krachy krajín v budúcnosti. „Je možné, že by sa opäť otvoril aj ten v Grécku,“ uzatvára Blahušiak.