Zlatu sa v poslednej dobe skutočne nedarí a kolaps žltého drahého kovu je obzvlášť bolestivý pre dve krajiny - Rusko a Čínu. Len za posledné tri týždne tieto dve veľké ekonomiky prepad ceny zlata pripravil o 5,4 miliardy dolárov.
Táto suma zodpovedá hodnote zlatých rezerv Ruska a Číny, ktoré boli poklesom ceny zlata na svetových trhoch na päťročných minimách v posledných týždňoch jednoducho vymazané. Zlato v posledných týždňoch sťahujú nadol očakávania približujúceho sa zvyšovania úrokových sadzieb v USA a tým pádom ešte silnejšieho dolára. Vzťah vývoja ceny zlata a americkej meny je totiž inverzný.
Prepad ceny zlata vymazal za posledné 3 týždne z hodnoty ruských rezerv asi 2 miliardy dolárov.
Rusko a Čína boli v posledných šiestich rokoch najväčšími kupujúcimi zlata na svete. Čína zväčšila držbu zlata od roku 2009 o 60 percent. Rusko viac ako zdvojnásobilo aktíva. V minulom mesiaci pridalo Rusko ďalšie rezervy potom, čo cena zlata spadla o ďalších 6,5 percenta.
Hodnota čínskych zlatých rezerv sa od oznámenia v polovičke júla znížila o viac ako 2 miliardy dolárov.
Ani grécka dlhová kríza, dokonca ani kolaps na čínskom akciovom trhu nepridali drahému kovu na atraktivite bezpečného prístavu. Zlato nevypláca žiadne úroky a tak ako iné konkurenčné aktíva ako napríklad dlhopisy nemôže ťažiť zo zvyšovania sadzieb americkým Fedom, ktoré neustále visí vo vzduchu. V posledných týždňoch sa tak môže zdať, že zlato v investičnej úlohe bezpečného útočiska je dosť možno v ohrození a silný dolár neprestáva komoditu tlačiť dole.
Nielen Čína a Rusko, ale aj iné národy v posledných rokoch rozšírili objem zlatých rezerv vo svojom držaní. Došlo tak k obratu oproti predajom žltého kovu v dvoch dekádach od neskorých osemdesiatych rokov.
Čína 17. júla v tomto roku oznámila, že zvýšila objem držaného zlata na 1658 metrických ton, bolo to prvýkrát od roku 2009, čo Čína odkryla objem nahromadeného zlata, ktoré v rezervách držia. Rusko pre istotu v júli prikúpili ďalší žltý drahý kov a teraz tak podľa informácií Medzinárodného menového fondu drží okolo 1275 ton. Investori sa medzitým poväčšinou zlata zbavujú.
Momentálne investori čakajú na ďalšie dáta z amerického trhu práce, ktoré budú ďalším z faktorov pre rozhodovanie amerického Fedu o osude úrokových sadzieb budúci mesiac. Kurz dolára sa ustálil a zlato si pripísalo mierne zisky pod úrovňou pol percenta a vyšplhalo sa tesne nad 1090 dolárov za trójsku uncu. Aj naďalej sa drží pod dôležitou psychologickou hranicou 1100 dolárov za uncu.
Komentár bol zverejnený na webe patria.cz