Írsko tento víkend po troch rokoch vystúpi zo záchranného programu. Je tak prvou zachraňovanou krajinou eurozóny, ktorá už nebude potrebovať zahraničnú pomoc.
Vláda v Dubline získala v roku 2010 zo záchranného fondu eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF) úver vo výške 67,5 miliardy eur potom, ako sa krajina po krachu realitného sektora dostala do finančnej krízy. Trojročný program sa 15. decembra končí a Írsko je prvou z piatich zachraňovaných krajín, ktorá ho úspešne zvládla. „Od pondelka síce ľudia nepocítia žiadnu zmenu, no pre nás bude veľmi príjemné robiť svoje vlastné rozhodnutia bez dohľadu Trojky,“ povedal na dnešnom brífingu írsky minister financií Michael Noonan.
Vláda premiéra Endu Kennyho za to však tvrdo zaplatila, stratila zhruba tretinu podpory. Úsporné opatrenia a reformy, ktoré musel kabinet zavádzať, aby ozdravil verejné financie, zhoršili životnú úroveň obyvateľov.
Kabinet dúfa, že ratingové agentúry ocenia jeho snahu a ukončenie írskeho záchranného programu sa pozitívne premietne aj do ich hodnotenia. Výnos z írskych dlhopisov sa momentálne pohybuje okolo úrovne 3,5 %.
Aj miera nezamestnanosti v krajine klesla a v septembri dosiahla 12,9 %. To bola jej najnižšia úroveň od roku 2009. Vláda očakáva, že výkon ekonomiky na budúci rok stúpne o 1,8 %.
Premiér Kenny chce v nedeľu 15. decembra vystúpiť v televízii, aby sa poďakoval obyvateľom krajiny za veľké obety, ktoré museli v uplynulých rokoch priniesť v rámci úsporných opatrení a reforiem.