Grécky premiér Alexis Tsipras vyhlásil, že v krajine urobí radikálne zmeny, na čo trhy zareagovali tretím dňom oslabovania. Premiér v stredu uviedol, že jeho vláda sa bude snažiť o vyrovnaný rozpočet, ale nebude sa usilovať o "nerealistické prebytky" na to, aby sa obsluhoval masívny verejný dlh krajiny, ktorý je na úrovni vyše 175 percent hrubého domáceho produktu (HDP). Finančné trhy situáciu nervózne pozorovali a výnosy z desaťročných gréckych dlhopisov v stredu stúpli o 50 bázických bodov na 10,3 %, hlavný aténsky akciový index klesol o 4 %, pričom akcie bankového sektora oslabili o 12,6 %.
Investori sa obávajú, že grécke banky, ktoré teraz čelia zvýšenému vyberaniu vkladov, by mohli prísť o prístup k financiám od Európskej centrálnej banky (ECB). Index akcií gréckych bánk sa od nedeľňajších volieb prepadol o zhruba 40 percent.
Noví grécki ministri prostredníctvom elektronických médií ubezpečili voličov, že dodržia sľuby z predvolebnej kampane a zrušia prísnu hospodársku politiku, ktorá vyplýva z programu núdzovej pomoci v sume 240 mld. eur. Zastavil sa plánovaný predaj 30-percentného podielu najväčšej gréckej energetickej firmy Public Power Corporation of Greece (PPC) a ministri sľúbili, že zvýšia dôchodky ľudí s nízkymi príjmami a do zamestnania opäť prijmú časť prepustených pracovníkov verejného sektora.
"Okamžite zastavíme akúkoľvek privatizáciu PPC," povedal pre grécku televíziu minister energetiky Panagiotis Lafazanis. PPC, v ktorej štát vlastní 51-percentný podiel, kontroluje takmer celý grécky trh s elektrinou pre maloodberateľov. Hodnota akcií PPC klesla o takmer 13 %. Vláda bývalého gréckeho premiéra Antonisa Samarasa v rámci privatizačného plánu dohodnutého vlani s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom (MMF) schválila legislatívu predpokladajúcu oddelenie časti PPC v záujme liberalizácie trhu s energiou.