Menovému fondu sa nepáči rastúci rozdiel v osobných príjmoch. Varoval pred negatívnymi dopadmi na ekonomiku, ktoré táto situácia prináša. Ponúkol tiež niekoľko riešení, ktoré by mali tento problém vyriešiť. Patrí medzi ne aj väčšie zdanenie bohatých. Správa fondu tak dáva väčšiu váhu názorom, podľa ktorých veľké majetkové rozdiely spomaľujú hospodársky rast.
"Ak je prerozdeľovanie bohatstva zle nastavené alebo prehnané, môže spôsobovať deformácie. Niektoré prerozdeľovacie rozpočtové postupy ale môžu skutočne zvýšiť efektivitu a podporiť hospodársky rast," upozornil prvý námestník výkonnej riaditeľky MMF David Lipton.
Menový fond už vo februári v jednom zo svojich materiálov dospel k záveru, že v krajinách s veľkou nerovnováhou v príjmoch existuje väčšia pravdepodobnosť, že budú zažívať kratšie obdobie hospodárskeho rastu. Upozornil tiež, že snahy o prerozdelenie príjmov nemusia nutne narušovať hospodársky rast. To je v rozpore so všeobecným názorom, že vyššie zdanenie bohatých a vyššie sociálne výdavky predstavujú brzdu ekonomiky, upozorňuje agentúra AP.
Výkonná riaditeľka MMF Christine Lagardeová minulý mesiac uviedla, že nerovnosť v príjmoch môže mať "zhubné" následky. Na zníženie rozdielov v príjmoch môže podľa nej prispieť starostlivo navrhnutá daňová a výdavková politika.