Kakao vo svete rýchlo zdražuje, jeho ceny sú teraz najvyššie od marca 2011 Komodita zdražuje najmä kvôli obavám zo šírenia smrtiacej eboly do ďalších krajín západnej Afriky. Rizikom je predovšetkým rozšírenie vírusu na území Pobrežia Slonoviny, ktoré je najväčším svetovým producentom kakaa.
Investori na komoditných burzách nakupujú kakao. Šírenie epidémie eboly na území Pobrežia Slonoviny a Ghany môže totiž spôsobiť jeho nedostatok. Niekoľko krajín v regióne západnej Afriky, kde doteraz ebola nevystrája, zabezpečuje 70 percent svetových dodávok kakaa.
Vládam a medzinárodným organizáciám sa smrtiacu epidémiu nedarí krotiť. Hrozí preto, že sa vírus rozšíri z Libérie a Guiney do susedného Pobrežia Slonoviny a ďalších krajín. Pobrežie Slonoviny je najväčším svetovým producentom kakaa.
Ceny komodity, ktorá je základom množstva druhov sladkostí, rastú podľa informácií denníka LA Times šiesty mesiac za sebou, čo je najdlhší nepretržitý rast za posledných dvanásť rokov. Svetové zásoby kakaa sú podľa Medzinárodnej organizácie pre kakao (ICO) najnižšie od roku 2010 aj kvôli väčšej spotrebe čokolády v Ázii.
"Aj keď je tento rok vďaka slušnému počasiu kakaa prebytok, dopyt rastie a v dlhodobom pohľade sa rysuje jeho nedostatok," povedal analytik banky Goldman Sachs Damien Courvalin. Hlavné dôvody súčasnej burzovej kakaovej paniky sú podľa neho pritom najmä riziká spojené s ebolou.
Kakaová panika? Zásoby sú slušné
"Myslím, že sú za tým špekulanti. Plantáže kakaových bôbov, to nie je černoško v chatrči, ale priemyselné farmy, ktoré sú profesionálne vedené," myslí si výrobca čokolád z Kuřimi Jindřich Fikar. Zdražovanie bôbov nevidí zatiaľ tak dramaticky.
"Ceny sledujem denne. Nakupujeme čokolády a iné suroviny na burze od veľkých berlínskych výrobcov. Predvlani som nakúpil na rok a pol dopredu za úžasné ceny, ktoré boli o polovicu až 60 percent nižšie oproti dnešku. V zásobách ešte máme asi 60 ton zazmluvnených za slušné peniaze. Teraz čakám na príhodnú cenu na ďalšie obdobie, "opísal.
Podľa svetových zdravotníckych autorít hrozí, že bez ďalšej pomoci počet nakazených ebolou v Sierra Leone a Libérii v januári budúceho roka stúpne na 1,4 milióna ľudí. Teraz rizikové krajiny hlásia 6,5 tisíca nakazených (takmer 3 100 ľudí zomrelo), niektoré štúdie však varujú, že do novembra sa počet infikovaných môže vyšplhať aj nad 20 tisíc.