Svetové ceny ropy včera klesli na nové sedemročné minimá a severomorská ropa Brent zostúpila prvýkrát od decembra 2008 pod 38 dolárov za barel. S analytikom Ronaldom Ižipom z Trim Broker sme sa rozprávali o tom, kam ešte môžu ceny čierneho zlata padnúť.
Dokedy môže cena ropy padať? Kam by sa až mohla dostať?
Neexistuje žiadna cena, ktorá by dokázala pokles ceny ropy zadržať. Pokojne preto môžeme vidieť jej prepad aj pod 20 dolárov. Tento pokles však bude iba krátkodobý. Trhu s ropou pomôže jedine to, že z neho začnú odchádzať neefektívni producenti. A to sa môže stať už budúci rok. Až krach firiem s vysokými nákladmi a neschopnosťou sa ďalej zadlžovať pomôže rope v odraze nahor.
OPEC nedávno zvýšil kvóty na ťažbu, napriek tomu krajiny Perzského zálivu uvažujú o zavedení spotrebiteľských daní. Ako ich odmietanie znížiť produkciu a zvýšiť cenu poškodzuje a prečo odmietajú obmedziť ťažbu?
Ak má mať obmedzenie produkcie ropy vplyv, musia to spraviť všetci, nielen OPEC. Avšak takmer všetci okrem bohatých krajín OPECu si nemôžu kvôli rozpočtovým dieram dovoliť produkciu znížiť. Nastáva tak bludný kruh, keď producenti produkciu zvyšujú v snahe maximalizovať svoj príjem z predaja ropy.
Ako ešte môže ovplyvniť situáciu export z Iránu po zrušení sankcií?
Nastane ďalší tlak na pokles cien ropy.
Ktoré odvetvia sú okrem ťažiarskeho ovplyvnené najviac?
Súčasný problém nie je iba o rope. Celý komoditný sektor – ťažiari a výrobcovia – sú v existenčných problémoch. Index cien komodít prepadol na najnižšie úrovne v tomto storočí. Môžeme sa pripraviť na bankroty aj tam.
Môžeme budúci rok očakávať ďalšie poklesy cien benzínu? Dá sa odhadnúť aké?
Pokles cien pohonných hmôt je minimálny vzhľadom k poklesu cien ropy, keďže najväčšiu časť ceny tvoria dane. Pokiaľ sa nezníži daňové zaťaženie, lacná ropa nebude mať na spotrebu väčší efekt.