V Petrohrade cez víkend potichu demontovali pomník venovaný zakladateľovi firmy Apple Stevovi Jobsovi. Dôvodom je nedávne rozhodnutie Jobsovho nástupcu Tima Cooka verejne sa prihlásiť k homosexuálnej orientácii. Jej propagáciu medzi mládežou v Rusku zakazuje zákon.
Veľký iPhone
O demontáži dvojmetrového pomníka v tvare telefónu iPhone informovala ruská rozhlasová stanica BFM. Sochu postavil na nádvorí petrohradskej vedeckovýskumnej univerzity informačných technológií ruský investičný holding ZEFS.
Príkaz na jeho demontáži vydal jeho šéf Maxim Dolgopolov s odôvodnením, že pamätník je v rozpore so zákonom o zákaze propagácie netradičných sexuálnych stykov medzi mládežou. "Propagáciu homosexuality a ďalších sexuálnych zvráteností medzi mládežou v Rusku zakazuje zákon. Pomník sa nachádzal v tesnej blízkosti od miest, kde sa pohybujú študenti a ich učitelia," uviedol Dolgopolov.
Dôvodom na odstránenie iPhonu je podľa neho tiež zistenie, ktoré sa dostalo na verejnosť vďaka bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi a podľa ktorého Jobsova firma odovzdávala americkej špionáži dôverné informácie o svojich klientoch. Tajné služby podľa Snowdena od roku 2007 získavali údaje zo serverov siedmich veľkých komunikačných firiem v USA vrátane spoločnosti Apple.
Homofóbny zákon sa zrodil v Petrohrade
Cook minulý týždeň oficiálne oznámil, že je homosexuál a vyhlásil, že je na to hrdý. V stĺpiku v týždenníku Bloomberg BusinessWeek vyjadril presvedčenie, že jeho oznámenie by mohlo pomôcť ostatnými gayom. "Uvedomil som si, že mi túžba po súkromí mi bránila v tom, aby som urobil niečo dôležitejšie," napísal Cook. Dodal, že je na svoju homosexualitu hrdý a že "byť gayom je jedným z najväčších darov", ktoré mu Boh dal.
Ruský zákon o zákaze propagácie homosexuality medzi mládežou sa zrodil práve v Petrohrade. Miestna radnica ho ako vôbec prvý v Rusku prijala na popud homofóbneho zastupiteľov Vitalija Milonova predvlani vo februári. Celoštátnej platnosť má zákon od vlaňajšieho júna.