Raketový rast predaja nehnuteľností a s tým aj cien nových domov a bytov vyvoláva v Británii obavy. Bank of London, britská centrálna banka dnes varovala, že trh s nehnuteľnosťami v krajine čelí krachu. Tajomník banky Sir Jon Cunliffe vyhlásil, že riziko je skryté vo „výraznom ‘prestrelení‘ cien a nahromadení dlhu“ čo môže vyústiť do prílišného zadĺženia domácností. Pre Guardian spresnil, že sa situácia môže nakoniec ukľudniť, treba však rátať aj s dramatickejšími scenármi.
Nafukuje sa už roky
Za prvé tri mesiace roka sa medziročne zvýšili predaje nehnuteľností v Británii o desiatky percent. A rástli aj ceny. Len v marci medziročne poskočili takmer o šesť percent. Najdramatickejší rast si pripísal Londýn. Každá z 15-tich nehnuteľností v metropole krajiny stojí dnes viac ako jeden milión britských libier. „Je určite oprávnené hovoriť o cenovej bubline v prípade Londýna,“ skonštatoval hlavný ekonóm IHS Howard Archer. Ceny v hlavnom meste sú o 18 percent vyššie ako pred rokom. V niektorých oblastiach bol nárast dokonca až tretinový. Podľa Archera je však kritická situácia hlavne v Londýne. Väčšina Británie, ktorá je treťou najväčšou ekonomikou Európskej únie, však podľa neho podobnej hrozbe nečelí.
Už sa to stalo. Dvakrát
Starý kontinent bol v posledných rokoch svedkom dvoch zásadných turbulencií na trhoch z realitami. Írsko, ktoré sa do problémov dostalo na začiatku finančnej krízy, nakoniec muselo požiadať o záchranný balíček zo strany Medzinárodného menového fondu. Podobne dopadlo aj Španielsko. Vzhľadom na jeho postavenie, ako vedúcej ekonomiky sa však nemuselo „znížiť“ k žiadosti o pomoc. Ministri financií eurozóny proaktívne ponúkli krajine 100 miliárd eur pomocných úverov v roku 2012 v rámci pomoci bankám, ktorým rástli na účtoch nesplácané úvery a hypotéky. Madrid zatiaľ využil necelú polovicu.