StoryEditor

Ťažba bridlicovej ropy je čoraz drahšia, môže za to lacná ropa

29.03.2015, 18:45
Autor:
TASRTASR
Bridlicová ropa a zemný plyn môžu USA zabezpečiť nezávislosť od dovozu, no vzhľadom na prepad cien ropy sa nákladná ťažba sa čoskoro nemusí vyplatiť.

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) sa v roku 2012 postarala o rozruch, keď podľa jej štúdie USA dosiahnu úplnú nezávislosť od dovozu do roka 2030. Už v roku 2017 by mali z pozície najväčších producentov ropy vytlačiť Saudskú Arábiu aj Rusko.

Frakovanie, čiže vháňanie vody s chemikáliami do bridlíc, vďaka čomu sa uvoľní ropa alebo zemný plyn, bolo považované za zázračnú metódu. Niektoré štáty ako Severná Dakota zažívali ekonomický rozmach, kým nedošlo k prepadu cien ropy. Mnohí kritici od začiatku upozorňovali na to, že chemikálie by mohli znečistiť pôdu a spodné vody. Napríklad štát New York úplne zakázal frakovanie a odôvodnil to možnými rizikami pre zdravie obyvateľov.

V súčasnosti už môže dôjsť k obmedzeniu ťažby, a to nielen pre pravidlá ťažby bridlicovej ropy a zemného plynu na vládnych pozemkoch, ktoré nedávno vydala administratíva prezidenta Baracka Obamu. Informoval o tom denník Handelsblatt. 

Novinka zasiahne zhruba 100.000 ťažobných lokalít, na ktorých budú štátni kontrolóri sledovať dodržiavanie bezpečnostných predpisov. Okrem toho spoločnosti musia zverejňovať zoznam používaných chemikálií a podrobné informácie o geologických podmienkach v mieste ťažby a dodržiavať jednotné pravidlá pre skladovanie a používanie chemických látok.

Hroziaci pokles frakovania v USA má predovšetkým ekonomické dôvody. Cena ropy od polovice minulého roka klesla viac než o polovicu, čo vyvíja podstatný finančný tlak na ťažobné spoločnosti. V prípade dlhodobo nízkych cien základných surovín sa nákladná ťažba nemusí vyplácať. Upozornila na to aj Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v najnovšej analýze z polovice marca, podľa ktorej sa rozmach frakovania skončí ešte v tomto roku.

K opatrnému prístupu navádza aj štúdia medzinárodnej siete vedcov a politikov Energy Watch Group. Vzhľadom na vývoj v oblasti frakovania v USA varuje pred výrazným rozvojom ťažby bridlicovej ropy v Európe. "Masové prepúšťanie a vlna bankrotov vykresľujú úplne opačný obrázok, než vidíme v osvedčenom a bezpečnom rozvoji fosílnej ekonomiky," tvrdí sa v správe.

01 - Modified: 2024-10-04 16:46:36 - Feat.: - Title: Ceny ropy pre napätie na Blízkom východe rastú 02 - Modified: 2024-10-03 19:44:10 - Feat.: - Title: Globálny dopyt po plyne stúpne tento aj budúci rok na nový rekord 03 - Modified: 2024-10-03 16:19:23 - Feat.: - Title: Ceny ropy pokračujú v raste, konflikt medzi Izraelom a Iránom ohrozuje dodávky 04 - Modified: 2024-10-03 15:36:27 - Feat.: - Title: USA a Izrael podľa Bidena diskutujú o možných útokoch na iránske ropné zariadenia 05 - Modified: 2024-10-02 16:31:00 - Feat.: - Title: Ceny ropy sa ďalej zvyšujú, väčšiemu zdraženiu bráni rast zásob v USA
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. október 2024 06:30