Ak sa totiž do štvrtka nepodarí demokratom a republikánom dohodnúť sa na zvýšení dlhového stropu, Spojené štáty sa ocitnú v platobnej neschopnosti. V praxi to znamená, že Američania nebudú môcť platiť svoje dlhy a zamestnanci i penzisti zostanú bez príjmov.
Šance, že sa kríza okolo patovej situácii zlepší, nie sú pritom veľké. Členovia Kongresu sa stretli včera večer po predĺženom víkende, ale ani jedna zo strán sa nechystala podať súperovi pomocnú ruku.
Prezident Barack Obama cez víkend odmietol návrh republikánov v Snemovni reprezentantov, aby sa dlhový strop zvýšil do takej úrovne, aby bolo financovanie zabezpečené do druhej polovice novembra. Bez tohto zvýšenia a prekročenia dlhového stropu vo výške 16,7 bilióna dolárov by však ministerstvo financií zostalo bez peňazí už 22. novembra. V praxi by to znamenalo, že zhruba 800-tisíc zamestnancov štátu, ktorí sú po odstávke administratívy na nútenej dovolenke, sa tak ľahko do práce nedostane.
Problémy USA na druhej strane pomáhajú európskym burzám. „Trhy v eurozóne pokračujú v októbri rastom oproti americkým. Súvisí to okrem iného s nefunkčnosťou vlády v USA a blížiacim sa hraničným termínom, dokedy sa strany musia dohodnúť na zvýšení dlhového stropu,“ uviedol investičný stratég Wouter Sturkenboom vo vyhlásení, ktoré HN poskytla investičná spoločnosť Russell Investments Europe.