Na zozname Slovákov, ktorí mali účty vo švajčiarskej pobočke banky HSBC, je aj známa slovenská tenistka Daniela Hantuchová či podnikateľ Ján Sabol, ktorý bol štátnym tajomníkom za SOP v prvej vláde Mikuláša Dzurindu. Informáciu priniesol denník Pravda a DenníkN.
Samotné vlastníctvo bankového účtu však ešte neznamená, že príjmy na ňom pochádzajú z nelegálnej činnosti.
Ďalším majiteľom účtu vo švajčiarskej banke je aj expolicajt Martin Lieskovský, ktorý bol podľa obžaloby krajskej prokuratúry v Bratislave jedným z únoscov Michala Kováča mladšieho do cudziny.
Tenistka Daniela Hantuchová, podnikateľ Ján Sabol a modelka Ivana Vančová figurujú na neoficiálnom zozname.
Na zozname je aj Igor Grošaft, ktorý bol počas druhej Dzurindovej vlády nominantom SDKÚ v prezídiu Fondu národného majetku. V súčasnosti je majiteľom tlačovej agentúry SITA. „V živote som peniaze v HSBC nemal a s tou bankou nemám nič spoločné, ani ako osoba, ani ako firma, nerobil som ani žiadne podpisové vzory,“ povedal Grošaft pre HN. "Žiadny zoznam ľudí, ktoré zjavne kolujú redakciami som nevidel a netuším ako som sa na ňom mohol ocitnúť," dodal.
Na internete sa objavil aj celý zoznam 25 mien. Ľudí zo zoznamu momentálne oslovujeme, zatiaľ nikto vlastníctvo účtu nepotvrdil. Minister vnútra Robert Kaliňák pre Hospodárske noviny uviedol, že zoznam ešte nevidel.
Neoficiálny zoznam 25 Slovákov, ktorí mali mať peniaze vo švajčiarskej banke HSBC Igor Grošaft - majiteľ tlačovej agentúry SITA, účet v banke HSBC dementoval Juraj Vengloš - futbalový agent (zastupuje aj Mareka Hamšíka) a syn bývalého reprezentačného trénera Jozefa Vengloša Daniela Hantuchová - jedna z najlepších slovenských tenistiek Marianna Hantuchová - matka Daniely Hantuchovej Igor Hantuch - brat alebo otec Daniely Hantuchovej, obaja majú rovnaké krstné meno Ivana Vančová - supermodelka Martin Lieskovský - bývalý policajt, ktorý bol prokuratúrou obžalovaný z únosu Michala Kováča mladšieho do cudziny Ján Sabol - podnikateľ a štátny tajomník ministerstva hospodárstva z čias prvej Dzurindovej vlády, účet v banke HSBC dementoval Zdenka Koščová Miroslava Hedličová Jozef Strelka Violeta Strelka Robert Bulla - Diogo Dias Lucas Ana Isabel Vadim Popov Ján Prasens Miroslav Nespala Milan Lieskovský - Vladimír Lezák Radovan Horecký - účet v banke HSBC dementoval Ján Ondruš - účet v banke HSBC dementoval Mikuláš Trstenský - účet v banke HSBC dementoval Alenka Pardubsky Peter Styk Pavol Pavlík |
Od utorka má finančná správa k dispozícii zoznam Slovákov, ktorí mali účty vo švajčiarskej pobočke banky HSBC, ktorá je prešetrovaná z prania peňazí.
Vyše 10 miliónov dolárov
Konkrétne mená slovenských klientov banky prisľúbil ešte vo februári francúzsky minister financií Michel Sapin. Ten bol v Bratislave a stretol sa aj s ministrom financií Petrom Kažimírom. Podľa konzorcia „najbohatší Slovák“ spomedzi klientov s účtom vo švajčiarskej banke mal na konte 10,5 milióna dolárov.
Prečítajte si aj: Daniari už majú zoznam Slovákov s účtami v HSBC. Sú tam športovci, podnikatelia aj modelky
Účty Slovákov v banke HSBC už preverujú daniari
Pravda priniesla aj informáciu, že záujem o zakladanie švajčiarskych účtov v tejto banke bol už počas vlády Vladimíra Mečiara. Po roku 1998 sa v čase výmeny vládnych štruktúr výrazne zvýšil počet aktívnych účtov.
"Tento zoznam budeme následne preverovať v rámci Daňovej kobry, teda v spolupráci s políciou a generálnou prokuratúrou z pohľadu jeho obsahu a z pohľadu toho, či nastala skutočnosť, ktorá by smerovala k daňovému úniku alebo podvodu," avizoval Imrecze.
Údaje o slovenských klientoch HSBC pochádzajú z rokov 2005 a 2006. "Konkrétne úkony majú rôznu dobu premlčania. Ak hovoríme napríklad o potenciálnych daňových kontrolách, pre tuzemské subjekty je doba päť rokov, takže z tohto pohľadu by tu premlčanie bolo. Ak hovoríme o zahraničných osobách, ktoré sú rezidentmi na Slovensku, tak doba na výkon daňovej kontroly je 10 rokov, čiže v niektorých prípadoch doba premlčania ešte nenastala," doplnil Imrecze.
Banka "bojovala" s daňami
Medzinárodné konzorciom investigatívnych novinárov (ICIJ) nedávno zverejnilo informácie, podľa ktorých HSBC Private Bank vo Švajčiarku v minulosti prijala vklady z celého sveta vo výške 102 miliárd amerických dolárov (90 miliárd eur).
Aktívne pritom pomáhala svojim klientom vyhnúť sa daňovej povinnosti. Na Slovensko bolo prepojených 147 účtov, na ktorých bolo uložených spolu 48,7 milióna amerických dolárov.