Americký miliardár a zakladateľ automobilky Tesla má celú zásobu nápadov, ako zmeniť svet. Najnovšie prišiel s modulom, ktorý by mohol voziť astronautov na vesmírne stanice, pričom by sa dal použiť opakovane. Modul sa volá Dragon V2 a vyvíja ho Muskova spoločnosť SpaceX. Musk verí, že prvý vesmírny výlet absolvujú kozmonauti už o dva, alebo tri roky.
Loď, ktorú bude rovnako ako prvú verziu Dragona vynášať do kozmu raketa Falcon 9, bude vďaka vlastným motorom schopná po návrate z kozmu riadene a mäkko pristáť na pevnine. Pri pristátí kabína dosadne na výsuvné vzpery.
"Takto by kozmické lode mali v 21. storočí pristávať," povedal šéf SpaceX Elon Musk. "Umožní to rýchle opätovné využitie plavidla." Pre prípad núdzového pristátia však bude Dragon V2 vybavený aj padákovým systémom.
Musk ešte pred oficiálnou ceremóniou vyhlásil, že robotizovaná verzia Dragona bude vyzerať futuristicky a že bude pripomínať "mimozemské plavidlo". Predstavená kapsula bola vybavená siedmimi kreslami pre posádku, ktorým dominuje výklopný ovládací panel s dotykovými obrazovkami. Musk pri prezentácii upozornil, že všetky kľúčové ovládacie prvky sú z bezpečnostných dôvodov manuálne. Kabína je tiež vybavená oknami.
Lode Dragon majú v budúcnosti zabezpečovať dopravu astronautov do kozmu. Spojené štáty v súčasnosti nemajú žiadnu loď pre posádku, plne sa tak musia spoliehať na ruské Sojuzy. Kým vyradené americké raketoplány pristávali ako lietadlá a Sojuzy dosadajú na padákoch, Dragon V2 je vybavený postrannými raketovými motormi, ktoré umožnia pristátie nielen na Zemi, ale aj na Mesiaci či akejkoľvek inej planéte či vesmírnom telese. Spomínané motory budú mať aj bezpečnostnú funkciu, pretože v prípade havárie nosnej rakety bude pomocou nich plavidlo schopné sa kedykoľvek počas stúpania odpútať.