Škandálny zoznam bohatých ľudí, ktorí sa pred platením daní vyhýbajú v daňových rajoch, stále hýbe finančným svetom. A nervozita panuje i v európskej politike. A to až do takej miery, že padajú i tvrdé vyjadrenia.
"Británia je požehnaným ostrovom pre daňové úniky a pranie špinavých peňazí," vyhlásila rakúska ministerka financií Maria Fekterová (na snímke) v rozhovore pre rakúsky denník Kurier. Boritské ostrovy dokonca prirovnala ku karibským daňovým rajom, ktoré sú pre svoje laxné pravidlá vyhľadávanou destináciou milionárov z celého sveta.
Británia je ako Cyprus
Ministerka však šla s vyjadreniami ešte ďalej. "Tak, ako sme vypustili močiar špinavých peňazí na Cypre a udreli sme na tamojšie tajné fondy, tak musíme pristupovať aj k Británii." Upozornila pritom na fakt, že problémom nie je len samotná Veľká Británia, ale aj územia, na ktorých platí britské právo, ako Kajmanské ostrovy, Britské Panenské ostrovy alebo Gibraltár. "Chcem vidieť zoznam všetkých fondov registrovaných v týchto oblastiach," vyhlásila.
Tento postoj zopakovala aj vo svojom rozhovore pre denník Die Presse. "Čo sme spravili na Cypre, musíme aj vo Veľkej Británii." Túto tému na stôl prinesie aj na dnešnom rokovaní ministrov financií eurozóny v Dubline. Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Španielsko totiž vytvorili neofiniálnu koalíciu štátov požadujúcich "automatickú výmenu" informácií o bankových vkladoch cudzích štátnych príslušníkov. K tej sa však Rakúsko pravdepodobne nepripojí. "Táto automatická výmena informácií je obrovský zásah do súkromia, ktorý nechceme. Musíme hľadať iné cesty," vyhlásila ministerka.
Daňové raje na programe dňa
Luxembursko sa tlaku už podvolilo - tento týždeň prisľúbilo, že do roku 2015 zruší pravidlo, ktoré ho preslávilo po celom svete - bankové tajomstvo. Tlak na krajinu radikálne zvýšilo postupné zverejneňovanie spomenutého škandalózneho zoznamu organizáciou investigatívnych novinárov ICIJ, ako aj nedávny škandál okolo francúzskeho ministra.
Ministri budú dnes v Dubline hovoriť aj o Cypre, ktorý bude podľa včera uniknutej správy potrebovať na záchranu oveľa viac, ale aj o predĺžení splatnosti pôžičky Portugalsku, dianie okolo ktorej v krajine spôsobilo politické problémy.