Vedúci ekonóm amerického finančného gigantu Morgan Stanley Vincent Reinhart krátko po vyhlásení platobnej neschopnosti vydal správu, v ktorej uviedol negatívne dopady, ktoré môže v najbližšom čase očakávať Amerika aj svet, píše portál Business Insider.
Krízový režim v Spojených štátoch bude negatívne vplývať na hrubý domáci produkt. V štvrtom kvartáli tohto roku sa očakáva, že rast HDP sa zníži o 15 bázických bodov a tempo rastu sa bude plynule znižovať v závislosti od dĺžky krízového režimu a nútenej dovolenky pracovníkov vládnych inštitúcií.
Väčšina dát, ktoré majú byť zverejnené vo vopred stanovenom termíne bude oneskorená. K dispozícii nebudú dokonca ani údaje o nezamestnanosti, ktoré sú kľúčové pri monetárnej politike americkej centrálnej banky, Fedu. Septembrové čísla mali byť zverejnené štvrtého októbra, čo sa pravdepodobne nestane. Krízový režim bude mať vplyv aj na kvalitu niektorých oficiálnych údajov. Spôsobí to nedostatok pracovníkov, ktorí majú za úlohu v teréne pozbierať čo najviac surových informácií.
Práve kvôli hrozbe skreslených a oneskorených údajov a poklesu HDP mnohí ekonómovia a politológovia predpokladajú, že súčasná situácia bude mať veľmi krátke trvanie, maximálne týždeň. Čím dlhšie bude totiž Amerika v núdzovom režime, tým viac problémov jej tým vznikne. A tie bude treba neskôr opäť vyriešiť.