Kríza sa bankárov veľmi nedotkla. Aj napriek tomu, že európske banky potrebovali rozsiahle finančné dotácie, si viac ako 3500 bankárov z Európskej únie minulý rok zarobilo minimálne milión eur. V rámci EÚ ide oproti roku 2011 skok o jedenásť percent. Najbohatší sú podľa agentúry Reuters britskí bankári, počet milionárov medzi nimi je dvanásť krát vyšší než v iných štátoch.
Presné čísla Európskeho bankového úradu (EBA) hovoria o tom, že najmenej milión eur v Európe zarobilo 3529 bankárov. Z toho 2714 milionárov pripadá na Britániu. Čísla tak potvrdzujú dominantné postavenie Londýna v európskom finančnom sektore, kde uskutočňujú svoje operácie tiež banky z USA, Švajčiarska a ďalších krajín, ktoré nie sú členmi EÚ.
Brusel platy obmedzí
Európskej únii sa nepáči, že bankári zarábajú nadštandardne aj keď sa ich bankám príliš nedarí a nie sú zodpovední za prípadné straty. Brusel chce preto od budúceho roka uplatňovať nové pravidlá pre odmeňovanie bankárov. Obmedziť sa majú najmä odmeny, ktoré za bežných okolností nebudú môcť presiahnuť základnú mzdu bankára. Vo výnimočných prípadoch bude môcť banka svojim špičkových pracovníkom vyplatiť odmenu vo výške dvojnásobku základného platu. Najmenej sa z tohto opatrenia budú tešiť niektorí britskí bankári, ktorých minuloročné odmeny prevyšovali mzdu skoro štyrikrát.
Odmeny sa znížia. Narastú platy
Z údajov EBA je jasné, že najmä Británia a Francúzsko budú musieť svoju platovú politiku zmeniť, pokiaľ majú dodržať pravidlá. Zmeny by sa mali dotknúť najmenej 10 000 bankárov, z ktorých väčšina pracuje v Londýne. Megabanky ako Barclays, Deutsche Bank a HSBC budú musieť odmeny znížiť a zvýšiť základný plat.
Vysoké odmeny v bankovom sektore sú v posledných rokoch tŕňom v oku verejnosti. Mnoho európskych politikov sa navyše domnieva, že vysoké odmeny motivovali bankárov k rizikovým obchodom, ktoré dostali niektoré významné európske banky na pokraj kolapsu.