Valuácia rastu pri kancelárskych budovách v Londýne, Hong Kongu, Osake aj Chicagu v druhom štvrťroku tohto roka sa dokonca dostali na rekordné úrovne.
Na najvyššej úrovne po roku 2009 sa potom podľa Real Capital Analytics dostali valuácie komerčných nehnuteľností v New Yorku, Los Angeles, Berlíne a Sydney. Hodnota transakcií v tomto segmente trhu v Európe sa v prvej polovici tohto roka vyšplhala na 135 miliárd eur, čo predstavuje 37-percentný medziročný nárast. V USA bolo dosiahnuté 36-percentného medziročného rastu, keď sa hodnota transakcií dostala na 225,1 miliardy dolárov.
Atraktivitu komerčných nehnuteľností zvyšujú nízke sadzby a záplava likvidity, ktorú na trh pumpujú centrálnej banky. Veľkí investori z USA tak nakupujú viac nehnuteľností relatívne k dlhopisom či akciám, ako bolo predtým zvykom. Na trhu sa tiež stále viac objavujú kupci z Ázie a Blízkeho východu.
Jacques Gordon z LaSalle Investment Management hovorí o tom, že trh je v neskorej fáze cyklu. "Nie je síce čas na paniku, ale ak niekam prúdi príliš veľa kapitálu, nie je to zvyčajne cesta, po ktorej by sa investori mali dať." Trh pozorne sledujú aj regulátori a Fed minulý mesiac tiež spomenul, že "valuačné tlaky na trhu komerčných realít rýchlo rastú ".
Peniaze prúdia na trh zo všetkých smerov. Americké penzijné fondy teraz v komerčných realitách držia 7,7 percent svojich aktív, v roku 2011 to bolo 6,3 percent. Na plyn šliapu aj investori z Číny a netýka sa to len amerického trhu. Minulý mesiac kúpil čínsky štátny fond niekoľko kancelárskych budov v Sydney a Melbourne a 10 nákupných centier vo Francúzsku a Belgicku. V Európe sa investori orientujú najmä na mestá ako Madrid či Dublin, kde sa ceny nehnuteľností ešte nedostali nad predchádzajúce maximá.
Ceny a objem transakcií na trhu komerčných nehnuteľností sa prepadli v roku 2008, v roku 2010 sa začalo prejavovať oživenie na trhoch v New Yorku a Washingtone. Analytici ale teraz varujú, že ceny by sa mohli prepadnúť vo chvíli, keď dôjde na zdvíhanie sadzieb. Fed signalizuje, že sa k takémuto kroku chystá v druhej polovici tohto roka.
Zvyšovania sadzieb a následný pokles cien realít by mohli mať veľký negatívny vplyv na globálne trhy, platí to najmä v prípade, že by vyvolali vlnu defaultov. Býci ale tvrdia, že ceny nehnuteľností nebudú zdvíhaním sadzieb poškodené, ak spolu s ním nastane rast inflácie. Tá by totiž mala umožniť zvýšenie nájmov. Poukazujú aj na to, že počas súčasného cyklu nedochádza k nadmernému budovanie kapacít, ktoré trh poškodilo počas cyklu predchádzajúceho.
Článok bol zverejnený na webe patria.cz