Britské domácnosti sa v hodnotení svojej finančnej situácie v máji stali najoptimistickejšie za viac ako šesť rokov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Markit, ktorého výsledky zverejnila v stredu. Index finančnej situácie domácností, ktorý agentúra zostavuje, v máji stúpol na úroveň 45,8 bodu z aprílových 45,7 bodu, čiže sa dostal najvyššie od začiatku roka 2009. Hodnota indexu však zostala pod hranicou 50 bodov, ktorá naznačuje, že domácnosti vo Veľkej Británii stále pociťujú tlak v oblasti svojich financií.
Britskí zamestnanci stratili kúpnu silu v rokoch po finančnej kríze, keď rast ich miezd neudržal krok s rastom cien. V posledných mesiacoch rast miezd ožil a celková cenová hladina v apríli klesla. Index, ktorý odzrkadľuje očakávanú finančnú situáciu domácnosti v najbližších dvanástich mesiacoch, však klesol na úroveň 49,1 bodu, čo signalizuje pesimizmus, hoci sedem mesiacov predtým sa domácnosti do budúcnosti pozerali s optimizmom.
Ekonóm agentúry Markit Philip Leake však uviedol, že sa nedá odhadnúť, či zmena pohľadu do budúcnosti súvisí s výsledkom britských parlamentných volieb zo 7. mája, v ktorých väčšinu získala Konzervatívna strana premiéra Davida Camerona. Predpokladá sa, že víťazstvo konzervatívcov otvára cestu k ďalším škrtom vo vládnych výdavkoch.