Portugalsko by chcelo nasledovať príklad Írska a vystúpiť zo záchranného programu bez toho, aby muselo požiadať európskych partnerov o pohotovostnú úverovú linku. Vláda v Lisabone preto odštartovala predaj dlhopisov, ktorým by si chcela zabezpečiť dostatok financií aj na rok 2015. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Portugalsko sa snaží znova získať plný prístup na dlhopisové trhy, keďže 17. mája sa končí záchranný program, v rámci ktorého Európska únia (EÚ) a Medzinárodný menový fond (MMF) poskytli v roku 2011 Lisabonu celkový úver 78 miliárd eur.
Vláde v Lisabone sa už podarilo získať tento rok z predaja dlhopisov 6,25 miliardy eur vďaka signálom o zotavovaní ekonomiky, ktoré zvýšili dopyt po portugalských cenných papieroch s o niečo vyššími výnosmi, ako majú iné štáty eurozóny s výnimkou tzv. okrajových štátov.
"Portugalsko je na veľmi dobrej ceste a možno sa mu podarí zopakovať to, čo sa v decembri podarilo Írsku a vystúpi zo záchranného programu bez toho, aby potrebovalo ďalšiu priamu alebo nepriamu pomoc," vyhlásil Klaus Regling, šéf Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS). Pripomenul však, že je ešte priskoro na konečné závery.
V každom prípade, Portugalsko musí pred ukončením programu, teda do 17. mája, oznámiť partnerom v eurozóne, ako si predstavuje svoj výstup. Pravdepodobne tak urobí v apríli, naznačila to ministerka financií Maria Luís Albuquerqueová. No zároveň dodala, že ak to do apríla nestihne, ďalšie pravidelné zasadanie Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií, sa koná začiatkom mája, čo je stále pred termínom oficiálneho ukončenia portugalského programu.
Predseda Euroskupiny, holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem dodal, že na rozhodnutie o forme tzv. exitu Portugalska bude mať vplyv aj posledná hodnotiaca správa o plnení podmienok záchranného programu. A inšpektori veriteľov, teda EÚ, MMF a Európskej centrálnej banky, začnú s poslednou kontrolou 20 februára.