Až začnú rásť sadzby, bude nutný kritický pohľad na investičné portfóliá, ktoré boli tvorená s cieľom udržať výnosy v prostredí klesajúcich sadzieb a dopytu po bezpečí. Možno bude treba opustiť sektory s vysokým dividendovým výnosom, ako sú verejné služby či telekomunikácie, a zamerať sa na spoločnosti, ktoré sú v rýchlejšie rastúcej ekonomike schopné dosiahnuť vyšší rast ziskov. Komodity sú v prostredí rastúcich sadzieb zvyčajne pod tlakom a stávka na ne tak bude veľkým rizikom. Na dlhopisových trhoch by sa investori mali vyhýbať vládnym dlhopisom a hypotekárnym dlhopisom. Teda cenným papierom, ktoré boli najviac ovplyvnené nákupmi aktív Fedom. Investori by tiež mali odolať pokušeniu k nákupu krátkodobých obligácií.
Sadzby klesali po dlhé tri dekády, minulý rok ale výnos desaťročných vládnych dlhopisov vzrástol z 1,27% na 3,03%. Investori ako PIMCO tak očakávajú, že dlhodobý býčí trh je na konci. Je ale dôležité, aby sme na tieto zmeny nereagovali unáhlene. Niektorí investori došli k záveru, že sa pred nami teraz nachádza tridsaťročný medvedí trh. Pravdepodobnejší je však pomalý rast sadzieb a je dokonca možné, že sa nedostanú nad úroveň, na ktorú sa už vyšplhali.
Po roku 2000 sa výnosy desaťročných vládnych dlhopisov zvyčajne pohybovali asi 0,7 percentuálneho bodu pod hospodárskym rastom neopravené o infláciu. Pri súčasnom raste by to znamenalo, že výnos vládnych dlhopisov sa bude pohybovať niekde medzi 3 - 3,5%, a to nie je výrazne nad skutočnými výnosmi súčasnosti. Žiadne pravidlo navyše nehovorí, že sadzby nemôžu zostať nízko po dlhú dobu. V Japonsku sa výnosy desaťročných vládnych dlhopisov držali pod 3% viac ako desať rokov.
Počas poklesu výnosov dlhopisov, ku ktorému došlo v rokoch 2010-2013, sa investori snažili nájsť vyššie výnosy napríklad pri akciách, a to najmä v sektoroch, ako sú spomínané verejné služby či telekomunikácie. V roku 2013 si už ale tieto sektory viedli najhoršie na celom trhu. Ak budú sadzby naďalej rásť, je pravdepodobné, že tento trend bude pokračovať. Investori by sa tak mali zamerať napríklad na sektor tovaru dlhodobej spotreby, energie či finančný sektor. Tie sú dnes relatívne lacné. PE indexu S & P 500 založené na dvanásťmesačných ziskoch dosahuje v súčasnosti asi 16,7, zatiaľ čo pri tovare dlhodobej spotreby to je 16, pri energiách 13,9 a pri finančnom sektore 14,2.
Akcie a dlhopisy na rozvíjajúcich sa trhoch môže rast sadzieb v USA poškodiť. Profesor Jeffrey Frankel tvrdí, že v takomto prostredí zvyčajne trpia aj komodity. Rastú totiž náklady ich ťažby a investori sa snažia nájsť výnosy inde. Väčší vplyv má na ne ale rast sadzieb dlhodobých, a ten môže byť vzdialený ešte roky. Profesor EĽRO Dimson, ktorý sa zaoberá históriou trhov, tvrdí, že päťročná návratnosť dlhopisov aj akcií je všeobecne vyššia v prostredí vyšších sadzieb. Keď sa reálne sadzby pohybovali v rozmedzí 0,1 - 1,5% (ako tomu je teraz), celková reálna návratnosť akcií v nasledujúcich piatich rokoch dosahovala v priemere 3,9%. Ak sa reálne sadzby nachádzali medzi 1,5% a 2,8% (ako tomu bolo pred krízou), akcie v priemere vynášali 4,9% a dlhopisy 1,5%.
(Zdroj: WSJ)