Referendum o nezávislosti Škótska sa blíži a krajinu začína čoraz viac trápiť otázka, akou menou budú po prípadnom oddelení od Británie platiť. Škótske banky, výrobcovia whisky a ďalší podnikatelia sa totiž obávajú, že cez noc sa ocitnú v novej krajine, v ktorej bude platiť nová mena.
Škóti rozhodnú o budúcnosti svojej krajiny v referende naplánovanom na 18. septembra. Podľa posledných prieskumov priaznivci odtrhnutia rozšírili svoje rady a pre nezávislosť by hlasovalo 47 percent, proti 53 škótskych voličov.
Šéf miestnej vlády Alex Salmond chce v regióne aj v prípade osamostatnenia zachovať libru a vytvoriť so zvyškom Británie menovú úniu.
Vláda v Londýne zdieľanie libry vylučuje s tým, že britskí daňoví poplatníci by nemali byť nútení upísať sa hospodárskej a rozpočtovej politike, nad ktorou nemajú žiadnu kontrolu. Šéf škótskej vlády Alex Salmond, ktorý stojí na čele hnutia za nezávislosť, odmieta predložiť "plán B". Tvrdí, že Briti iba strašia a na ďalšie používanie libry v Škótsku by aj kvôli vlastným ekonomickým záujmom pristúpili. Šéf najväčšej britskej banky HSBC nedávno uviedol, že neistota okolo meny by po hlasovaní pre odtrhnutie vyvolala odliv kapitálu zo Škótska.
Ak by v Škótsku platila nová mena, museli by podniky novými peniazmi neistej hodnoty splácať pôžičky, ktoré si vzali v librách. Rizikom je, že nová mena by bola slabšia ako libra, pretože jej hodnota by bola založená na ekonomike Škótska, ktorá je menšia než ekonomika zvyšku Británie, teda Anglicka, Walesu a Severného Írska dohromady.
Proti odtrhnutiu od Británie je okrem veľkých finančných domov ako je Royal Bank of Scotland a Standard Life aj menší podnikatelia. Problémov s novou menou sa obávajú aj výrobcovia tradičnej škótskej whisky.
Každoročne sa v zahraničí predá deväť z desiatich fliaš škótskej whisky v hodnote 4,3 miliardy libier. Ak by sa krajina ocitla mimo EÚ, zvýšili by sa výhľadovo aj vývozné clá. Mnoho páleníc navyše dováža z krajín EÚ obilie určené na výrobu whisky, čo by sa mohlo predražiť. Konzumenti whisky z kontinentálnej Európy by tak na odtrhnutie Škótska od Británie mohli doplatiť tiež, pretože jej cena by mohla narásť.