Slovensko, Česká republika a Poľsko čelia výzvam, ktoré môžu otestovať ich odolnosť voči makroekonomickým šokom. V aktuálnej správe to tvrdí medzinárodná ratingová agentúra Moody‘s. Medzi domáce riziká agentúra zaraďuje ohrozenie kontinuity hospodárskych reforiem alebo spomalenie pokroku pri štrukturálnych reformách.
Externé riziká sa môžu prejaviť v podobe nezvládnutých reakcií na sprísnenie menovej politiky v USA, výraznejšieho než očakávaného spomalenia čínskej ekonomiky, alebo prípadného odchodu Grécka z eurozóny. Správu pod názvom "Politické a externé výzvy otestujú makroekonomickú odolnosť Českej republiky, Poľska a Slovenska", zverejnila Moody’s v stredu.
Agentúra pripomína, že dokument neobsahuje konkrétne rozhodnutia o úverových ratingoch hodnotených krajín a jej účelom jej poskytnúť aktualizované informácie trhu. Napriek spomenutým výzvam Moody’s očakáva, že hrubý domáci produkt trojice krajín sa v rokoch 2015 a 2016 zväčší o 3 percenta, kým priemer za celú eurozónu bude iba 1,5 percenta.
Mierne zotavenie členských štátov EÚ podporí export, hlavným motorom rastu v troch krajinách však má byť silnejší domáci dopyt. Tri stredoeurópske krajiny síce rastú pomalším tempom než v predkrízových rokoch, ich odolnosť však podporuje absencia výraznejších makroekonomických nerovnováh, uzatvára Moody‘s.
Česká republika má od agentúry Moody’s dlhodobý úverový rating na stupni A1, Poľsko a Slovensko hodnotí známkou A2. Výhľad všetkých ratingov je stabilný.