Zlé banky, kde si finančné domy presúvajú svoje rizikové aktíva rastú ako huby po daždi. Najnovšie o tejto možnosti uvažuje už aj britská banka Barclays, ktorá sa po miliardových stratách a pokutách, snaží postaviť na nohy. Ako prvý to uviedol finančný denník Financial Times, ktorý sa opiera o zdroje banky.
Za všetkým totiž stoja záťažové testy, ktoré rozhodnú o budúcnosti európskych bánk. Tie si preto zlepšujú svoju kondíciu a zbavujú sa svojich “mŕtvych“ aktív. „Barclays je pozadu v porovnaní s ostatnými bankami, ktoré si zriadili svoje vedľajšie jednotky,“ povedal Joseph Dickerson, analytik spoločnosti Jefferies. „Musí ísť o kúsok ďalej a začať škrtať aj v samotnom jadre, “ dodáva Dickerson.
Stratové komodity
Generálny riaditeľ Barclays Antony Jenkins pretvára svoju investičnú banku uprostred tlaku na znižovanie nákladov a zlepšenia ziskovosti tým, že sa sústredí na spotrebiteľov a firemné bankovníctvo. Spoločnosť predstaví svoju novú stratégiu pre investorov ôsmeho mája, bližšie detaily však nekonkretizovala.
Okrem toho plánuje vytvoriť zlú banku, do ktorej by presunula časti makro produktov banky, ako je napríklad obchodovanie úrokových sadzieb, mien a komodít , ktoré zaznamenali v minulom roku pokles tržieb o 23 percent. Škrty by sa tiež mali dotknúť stratových pobočiek vo Francúzsku, Taliansku, Španielsku či Portugalsku.
Škrty v najvyšších miestach
Plánovaný krok nasleduje hneď po tom, ako prepustili šéfa americkej pobočky Barclays Hugha E. McGeeho. Jeho odchod firma zdôvodnila regulačným zaťažením z americkej strany. USA totiž vyžaduje od zahraničných bánk pôsobiacich v krajine, aby vytvorili do roku 2016 holdingovú spoločnosť.
To by znamenalo pre Barclays prísnejšie pravidlá ako aj väčší objem kapitálu. Okrem iného sa spomínajú aj nadštandardné odmeny, ktoré McGee od banky dostával. Jeho miesto nahradí Joe Gold, ktorý v súčasnosti pôsobí ako globálny riaditeľ manažmentu.