Krajiny OECD sú teraz charakterizované veľmi vysokými verejnými dlhmi, nízkym potenciálnym rastom a nízkou infláciou, ktorá bude pravdepodobne pretrvávať aj naďalej. Takáto kombinácia zvyčajne znamená problémy s fiškálnou platobnou schopnosťou.
Celý problém potom môže byť ešte zhoršený rastom rizikových prémií pri niektorých vládnych dlhopisoch. Konkrétny vývoj miery zadlženia v krajinách OECD opisuje graf. Kým v roku 2002 dosahoval pomer verejného dlhu k nominálnemu produktu menej ako 90 percent, teraz sa blíži ku 140 percentám:
V opísanej situácii je jediným riešením, ktoré zabráni ďalšej dlhovej kríze, pokračovanie monetárnej intervencie. Tá zahŕňa aj transfer časti verejného dlhu do súvah centrálnych bánk s tým, že tento transfer predstavuje financovanie novo vytvorenými peniazmi.
Z hľadiska ďalšieho vývoja to znamená, že dlhodobé sadzby sa budú aj naďalej držať pod tempom nominálneho rastu ekonomiky - taký stav zaistí fiškálnej Solvency. Z hľadiska investorov je potom významné, že valuácia akciových trhov a realít budú z dôvodu nízkych sadzieb aj naďalej vysoko. Inak povedané, za danej situácie nemôže dôjsť k významnejšej monetárnej normalizácii.
Finančné trhy ale čakajú, že bude postupne dochádzať k rastu dlhodobých sadzieb v USA, Nemecku i Veľkej Británii. Proti vyššie uvedenému názoru hovorí aj niekoľko ďalších faktorov: Vo svetovej ekonomike pretrváva nadbytočná zásoba likvidity, pretože opatrné centrálne banky nezničili tú likviditu, ktorú vytvorili počas finančnej krízy.
Prebieha tiež globálna deindustrializácia, ktorá znižuje investičné potreby a následne vedie k nadbytku globálnych úspor. A pridáva sa aj vplyv ekonomických problémov rozvíjajúcich sa krajín, ktoré posilňujú globálne deflačné tlaky.
Prepad aktivity v globálnom výrobnom sektore je zjavný z druhého grafu. Prudko klesla počas finančnej krízy, potom došlo k určitému oživeniu, od roku 2011 sa ale medzera medzi aktivitou vo výrobnom sektore a celkovú ekonomickou aktivitou vo svetovej ekonomike prehlbuje. Príčinou je neustále väčší príklon k službám:
Článok bol zverejnený na webe patria.cz