Výrobca luxusných elektromobilov Tesla Motors ohlásil na detroitskom autosalóne nad očakávania dobré predaje a jeho akcie počas utorkového obchodovania vzrástli o 16 percent. Dobré správy tak prehlušili aféru so zvolávaním kvôli prehrievajúcim sa nabíjačkám.
Späť k rastu
Po minuloročnom rekordnom roku , kedy vzrástla hodnota akcií výrobcu luxusných elektromobilov Tesla Motors približne na päťnásobok, vstúpil tento titul aktívne aj do nového roka. Počas utorkového obchodovania na americkej burze si pripísal ďalších necelých 22 dolárov na akciu, čo znamenalo rast o 15,74 percent na hodnotu 161,27 dolára. Ďalších niekoľko percent potom titul pripísal počas takzvaných extended hours.
Príčinou investorského optimizmu boli údaje, ktoré generálny riaditeľ „elektromobilky" Elon Musk zverejnil na detroitskom veľtrhu. Predaje vo výške 6 900 kusov za vlaňajšií štvrtý štvrťrok totiž o približne 20 percent prekonali očakávania. Hoci firma nezverejnila obrat za štvrtý štvrťrok, analytici podľa Financial Times predpokladajú, že to bude 632 miliónov dolárov.
Tesla Motors taktiež zároveň vo svojom vyhlásení predpovedala, že očakáva v tomto roku zdvojnásobenie vlaňajších rekordných predajov.
Total recall
Tieto pozitívne správy tak prebili aféru sa „zvolávaním vozidiel" (recall), o ktorej americký národný regulátor informoval v rovnaký deň. O čo šlo? Pre podozrenie z možného prehrievania nabíjačiek az toho prameniacich problémov sa Tesla Motors rozhodla asi 30 tisíckam majiteľov Modelu S vymeniť adaptéry a aktualizovať dobíjací softvér. Táto akcia z minulého týždňa naozaj reagovala na novembrový garážový požiar, ku ktorému došlo počas dobíjania elektromobilu Tesla.
V správe amerického regulátora zaoberajúceho sa bezpečnosťou cestnej premávky (NHTSA) sa v súvislosti s tým objavilo slovko "recall". To zvyčajne znamená akciu, kedy sú kvôli nebezpečenstvu, napríklad problémom s brzdovým systémom, hromadne zvolávané do servisov celej výrobnej série určitých modelov.
Aj napriek zvolávaniu, ktoré nerobí značke dobrú reklamu, sa ale ohradil sám zakladateľ Tesla Motors Elon Musk. Najprv tweetol a potom aj pre CNBC povedal, že sa o recall nešlo a že by tento termín mal byť odvolaný. (V origináli šlo o slovnú hračku: „recall needs to be recalled". Hoci je recall v tomto význame do slovenčiny prekladaný ako zvolávanie vozidiel, pôvodný anglický preklad slova je opačný - odvolať.
Musk svoju argumentáciu stavia na tom, že autá nebola fyzicky zvolávajú do servisov, ale iba im bola zo strany jeho spoločnosti bude doručená nová nabíjačka a bol aktualizovaný softvér.