Internetový predajný portál Amazon začal zdaňovať svoje príjmy v Nemecku. "Amazon od 1. mája už nepriznáva svoje nemecké predaje v Luxembursku ale v Nemecku," povedal hovorca spoločnosti denníku Süddeutschen Zeitung. Informovala o tom agentúra DPA.
Zmenu v stratégii hovorca neprisúdil rastúcej kritike voči spoločnosti. "Pravidelne skúmame naše firemné štruktúry, aby sme pre našich klientov zaistili najlepšie možné služby." Zostáva však otvorená otázka, koľko peňazí sa do nemeckej štátnej pokladne naozaj dostane a či vôbec.
Amazon totiž už tradične výrazne investuje do rozvoja podnikania a každoročne vykazuje len minimálne zisky. Napríklad, vlani Amazon vykázal medziročný vzostup globálnych tržieb o 20 percent na 89 miliárd USD (79,72 miliardy eur), no napriek tomu zaúčtoval stratu 241 miliónov USD. Pritom ešte v roku 2013 zaznamenal zisk 274 miliónov USD.
Pre činnosť v Nemecku zverejnila firma len vývoj tržieb, ktoré vlani stúpli o 13 percent na 11,92 miliardy USD. Amazon sa k údajom nevyjadril, preto nie je jasné, či Nemecko vôbec nejaké dane zinkasuje. Aj v 1. kvartáli 2015 vykázala firma stratu 57 miliónov USD po zisku 108 miliónov USD v rovnakom období minulého roka. Tržby v prvých troch mesiacoch medziročne vzrástli o 15 percent na 22,72 miliardy USD.
Snaha nadnárodných spoločností využívať daňové výhody je Európskej komisii tŕňom v oku. Brusel sa v súvislosti s lukratívnymi daňovými výhodami pre medzinárodné koncerny zameral aj na Írsko a Holandsko, i keď Luxembursko doteraz na seba pritiahlo najviac pozornosti. Koncerny získali vo veľkovojvodstve daňové sadzby pod jedno percento. Vzrastajúci tlak pocítil prezident EK Jean-Claude Juncker, ktorý 18 rokov zastával funkciu luxemburského premiéra. Teraz daňovým výhodám vyhlásil vojnu.
Snahou o odstránenie daňových dier sa medzičasom zaoberá aj skupina popredných priemyselne rozvinutých a reformných krajín G20 a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
1 EUR = 1,1164 USD