Išlo o nevídaný jav v histórii Slovenska. Hypotéky prudko zlacňovali a padli dokonca na historické minimá. A ľudia si tak dokázali na bývanie požičať dokonca pod dvomi percentami. Teda pod, doteraz, akousi neprekonateľnou hranicou. Tieto zlaté časy sa však nateraz pomaly, ale isto končia. Úroky hypoték totiž dosiahli svoje dno. Zhodujú sa na tom naše finančné domy.
„Situácia na trhu vytvára priestor na to, aby sa minimálne dočasne zastavil alebo aspoň spomalil súčasný pokles úrokov na nové úvery na bývanie,“ zhodnotil situáciu analytik ČSOB Marek Gábriš. Na budúci rok pritom odborníci odhadujú, že úročenie by dokonca mohlo začať pomaly rásť.
Čítajte viac:
Banky: Úroky našli dno. Prudký rast nečakáme
Paradox tak je, že za nie príliš priaznivými správami pre ľudí stoja, naopak, dobré správy z ekonomiky. Vyhliadky na rast európskej ekonomiky sa totiž zlepšili a investori prestali byť natoľko opatrní. To sa následne prejavilo v miernom zdražovaní dlhu štátov, ktorý bol v neistých časoch najbezpečnejším úložiskom peňazí. No a na štátne dlhopisy nadväzuje aj úročenie hypoték.
Ako potvrdil hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides, v apríli sa pokles výnosov dlhopisov otočil a tie vyskočili prudko nahor. V dôsledku toho úroková sadzba na úvery s viazanosťou od jedného do piatich rokov, teda väčšiny nových úverov na bývanie, mierne vzrástla. Ukázali to aj posledné čísla z Národnej banky Slovenska. Kým ešte v marci „rozdávali“ banky nové úvery na bývanie s priemerným úrokom o niečo nižším ako 2,9 percenta, v apríli už bol priemerný úrok viac ako 2,94 percenta.
Finančné domy však upozorňujú, že k prudkému rastu úrokov určite nepríde. „V najbližšom čase aj vďaka vysokej miere konkurencie nepredpokladáme zvyšovanie úrokových sadzieb v hypotekárnych úveroch,“ uzatvára hovorkyňa Tatra banky Zuzana Povodová.