Federálne regulačné úrady v USA začali nové vyšetrovanie proti viacerým veľkým bankám. Skúmajú, či vedome stanovovali nesprávne ceny hypotekárnych cenných papierov v rokoch po vypuknutí globálnej finančnej krízy. Uviedli to na svojej internetovej stránke prestížne noviny Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na zdroje blízke vyšetrovateľom. Informáciu priniesla agentúra Reuters.
Nové vyšetrovanie môže zasadiť tvrdý úder bankám, ktoré už zaplatili miliardy dolárov za penalty a pokuty udelené rôznymi federálnymi úradmi za ich počínanie v prípade hypotekárnych záložných listov pred a počas paniky na trhu v roku 2008.
Banky pritom aj po skončení krízy vo svojich účtovných knihách naďalej evidujú toxické hypotekárne aktíva za miliardy dolárov.
Regulačné úrady sa teraz snažia zistiť, či banky v rokoch 2009 - 2011 zavádzali klientov a vedome stanovili nesprávne ceny hypotekárnych listov.
Úrady podľa WSJ preverujú banky Barclays, Citigroup, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Royal Bank of Scotland Group a UBS AG. Vyšetrovanie sa začalo zhruba pred rokom a je stále ešte v počiatočnom štádiu. Banky sa k nemu odmietli vyjadriť.