Hospodárenie koncernu ovplyvnili niektoré mimoriadne udalosti. Európska komisia mu napríklad nariadila vrátiť štátnu pomoc, ktorú mu poskytovala talianska vláda. Alcoa dostávala roky v krajine elektrickú energiu lacnejšie.
Avšak samotná výroba hliníka sa zreteľne zotavila. Šéf Alcoy Klaus Kleinfeld povedal, že vlaňajšok bol veľmi ťažkým rokom, čo sa prejavilo aj tým, že jeho minuloročná strata dosiahla 1,2 miliardy USD.
Alcoa musela nielen znižovať objem produkcie, ale trápil ju aj pokles odbytových cien. Vedenie koncernu na krízu zareagovalo úsporným programom, ktorého súčasťou bolo zrušenie desiatok tisíc pracovných miest, predaj niektorých dcérskych firiem a divízií a prudký pokles výroby. V treťom štvrťroku dosiahla Alcoa prevádzkový zisk.
Kleinfeld, ktorý pred príchodom do Spojených štátov viedol nemecký Siemens, povedal, že z opatrení, ktoré vedenie koncernu urobilo v minulom roku, bude mať Alcoa prospech veľa rokov. "Dnes je Alcoa silnejšia než vlani na začiatku roka," uviedol. V poslednom štvrťroku dosiahli jej tržby 5,4 miliardy USD, čo bolo podstatne menej ako v rovnakom období predchádzajúceho roka, ale v porovnaní s tretím štvrťrokom vzrástli o 18 %.
Stagnácia sa prejavuje ešte v leteckom priemysle, stavebníctve a vo výrobe plynových turbín, ale ostatné odvetvia silno zvyšujú dopyt po kove. Avšak úroveň odbytu, aký dosiahol koncern v rokoch veľkej prosperity, nebude tak skoro realitou.
"Burziáni" sledujú výsledky Alcoy starostlivo. Koncern zverejňuje svoje výsledky tradične ako prvý a záujem o ne súvisí so silným uplatnením kovu v americkej ekonomike. Výsledky sú aj ukazovateľom trendu v iných odvetviach.
Tento týždeň uverejnia hospodárske výsledky za štvrtý štvrťrok výrobcovia čipov a veľkobanka JP Morgan.
Informovala o tom agentúra DPA.