Vzťah medzi nárastom spravovaných aktív a budúcimi výnosmi je vo svete hedžových fondov predmetom častých diskusií. Nepriame dôkazy ukazujú, že manažéri menších hedžových fondov s nadštandardným výkonom priťahujú kapitál rýchlo, no ich budúce výnosy sa tak viac narieďujú. Štúdia z dielne spoločnosti Beachead Capital Managment (BCM) naznačuje, že menšie hedžové fondy skutočne prekonávajú svojou výkonnosťou tie väčšie a sú teda efektívnejšie v spravovaní svojich portfólií.
Analytici zo spoločnosti BCM vo svojom výskume rozdelili hedžové fondy na „malé“, ktoré majú v správe menej ako 50 miliónov dolárov a „veľké“, ktoré spravujú 500 miliónov dolárov a viac. Z analýzy vyplynulo, že malé fondy prekonali tie veľké o 245 bázických bodov p.a. počas 5, resp. o 220 počas 10 rokov. Tento rozdiel bol najviditeľnejší v období pred a po kríze v roku 2009. Lepšie výsledky menších manažérov vznikali predovšetkým vďaka koeficientu alfa (miera, o akú dokáže fond, resp. manažér fondu poraziť trh), nie beta, ktorá indikuje citlivosť fondu na výkyvy benchmarku. Rozptyl výnosov bol tiež podstatne menší v prípade menších hedžových fondov oproti veľkým fondom.
V štúdii skúmali analytici 2827 hedžových fondov zameraných na long/short stratégie vybraných z databázy Hedge Fund Research. Priemerná veľkosť malého fondu bola v roku 2012 v priemere 193 miliónov dolárov, pričom veľké hedžové fondy spravovali viac ako 3,7 miliardy dolárov. Zaujímavosťou je, že veľké fondy v predošlej dekáde strojnásobili svoje aktíva, no aktíva malých hedžových fondov zostali takmer nezmenené, čo napovedá, že veľké fondy to s priťahovaním nového kapitálu mali podstatne jednoduchšie. Nasledujúci graf zobrazuje výnosy malých a veľkých hedžových fondov v perióde 10 rokov, pričom manažéri malých fondov dosiahli priemerný ročný výnos 7,56% p.a.
Redakcia Patria.cz ďalej odporúča: |
V štúdii sa uvádzajú aj faktory, ktoré najviac ovplyvňujú rôznosť vo výnosoch malých a veľkých hedžových fondov. Jedným z nich je aj fakt, že najtalentovanejší manažéri majú tendenciu zakladať si vlastné firmy namiesto toho, aby pracovali pre veľké spoločnosti, prípadne sa najprv snažia nazbierať skúsenosti vo veľkých firmách. Až potom si zakladajú vlastné spoločnosti, kde môžu vo väčšej miere využívať aj netradičné investičné stratégie, ktoré by sa vo veľkých fondoch ťažko presadzovali.
(Zdroje: AllAboutAlpha.com, Beachead Capital Managment : Performance of Emerging Equity Long/Short Hedge Fund Managers)
Katarína ObickáPatria Direct SK Obchodovanie: www.patria-direct.sk |