Takzvané "medvedie" hedgeové fondy, teda tie, ktoré, ktoré špekulujú na pokles cien akcií, počas posledných dvoch mesiacov zarobili na priebehu dlhovej krízy v Európe. Zaznamenali dokonca najvyššie zisky od otrasov na finančných trhoch v čase krachu investičnej banky Lehman Brothers pred tromi rokmi.
Medzi najúspešnejšie fondy sa v posledných 60 dňoch zaradili Brevan Howard, Caxton Associates a GLG Partners, ktorým sa tak medvedia stratégia vyplatila.
Pôvodom britský fond Brevan Howard, ktorý má vo svojom portfóliu finančné inštrumenty v celkovej hodnote 24 miliárd dolárov, si počas posledných dvoch mesiacov polepšil o 7 percent. Fondu Caxton Associates, ktorý spravuje portfólio v celkovej hodnote 5 miliárd dolárov, sa jeho hodnota v tom istom období zdvihla o viac ako 6 percent. A poslednému menovanému fondu GLG Partners, ktorého vlajkovou loďou je Atlas Marco Fund spravujúci inštrumenty v hodnote 2 miliardy dolárov, ktorého správcovia sú bývalá obchodná hviezda banky Goldman Sachs Driss Ben-Brahim a bývalý manažér investičnej firmy Pimco Jamil Baz, si medzitým polepšil o 16, 6 percenta.
Pre porovnanie, počas posledných dvoch mesiacov klesol svetový akciový index MSCI o 7,5 percenta a ostatné hedgeové fondy zaznamenali priemernú stratu okolo šiestich percent. Aspoň to vyplýva z dát firmy Hedge Fund Research. Trhy boli
"Zotavenie trhov môže byť veľmi silné," výkonný riaditeľ fondu Caxton Andrew Law., "Výhľad je však zatiaľ zúfalý - Európa totiž zatiaľ nepredstavila nič, čo by ich mohlo zdvihnúť," doplnil. V Európe sa v súčasnosti chystá akcie na podporu bankového sektora. A práve to by mohla byť vzpruha pre akciové trhy. Otázkou však zostáva, ako sa vyvinie doteraz nevyriešená situácia ohľadom Grécka.