StoryEditor

Korupcia už prekročila v Česku únosnú hranicu

19.09.2011, 00:00

Česko sa zmenilo na Palermo, v ktorom vládne mafia. Korupčný systém v Česku sa po roku 2006 tak zväčšil, že umožňuje rozkrádať štátny majetok po miliardách. Do systému je zapojená i polícia a justícia. A je čas začať sa proti tomu búriť. Taký je názor Andreja Babiša, majiteľa skupiny Agrofert, jedného z najúspešnejších biznismenov v Česku i u nás.
Máte konkrétne fakty o korupčných kauzách, úplatkoch či podvodoch, ktoré miliardové rozkrádanie štátu potvrdzujú?
Nemám žiadne dôkazy. Samozrejme, podľa hocikoho sú to len krčmové reči. Ale veľa českých podnikateľov má predsa úplne rovnaké informácie, ako ja. Sú to informácie od ľudí, ktorí stretávajú denne aktérov na hospodárskej a politickej scéne. Od ľudí, čo sa stretávajú aj s tými, ktorých hlavnou podnikateľskou činnosť je tunelovanie štátnych firiem a štátnych inštitúcií. To, čo vám hovorím, je v skutočnosti všeobecne známe, hovorí o tom každý. Ale hovoria o tom len neoficiálne, potichu.
Iste -- hlavne preto, že doklady o konkrétnych miliardových "tuneloch" štátneho majetku zrejme naozaj nikto nemá.
Je to tabu, veľa vecí sa len tuší. To však neznamená, že to nie je pravda. Moje informácie sú rovnako relevantné, ako informácie uverejnené serverom WikiLeaks o depešiach amerických diplomatov do Washingtonu, podľa ktorých je Česko najskorumpovanejšou krajinou strednej Európy. Takže moje informácie berte ako takú českú podnikateľskú "WikiLeaks". Nedivím sa však, že sa o tom nikomu nechce hovoriť nahlas. Ľudia, ktorí by o tom chceli hovoriť, sa totiž boja.
Chápem, že si bojom proti korupcii nebude komplikovať život obyčajný robotník alebo učiteľka. Ale prečo sa neozvete vy, biznisová elita, keď je podľa vás situácia taká jasná? Máte peniaze a s nimi aj vplyv a moc.
Lenže ľudia, ktorí by o tom chceli hovoriť, sa boja, že budú označení za bláznov. Že namiesto podstaty veci sa budú prešetrovať cesty, ktorými sa k svojim informáciám dostali. Že im niekto bude robiť problémy. Ale hlavne tu nie je morálna autorita, ktorá by sa proti korupcii postavila. Prvého septembra hovoril o korupcii v televíznom programe Pred polnocou pán prezident. Je to neuveriteľné, ale dokonca aj on rozpráva, ako by tu korupcia nebola. Keď ho počúvate, je všetkým jasné, že z boja proti rozmáhajúcej sa korupcii u nás nič nebude.
Viete o prípadoch rozkrádania v miliardách?
Máte tu tender na ekologickú zákazku. Teraz sa novinári sporia, či ju vymyslel Kalousek, alebo Topolánek. Podľa informácií z biznisových kruhov to vymyslela klika napojená na majiteľov plzenskej Škody. Sú to rovnakí chalani, ktorí -- ako to už pred rokmi minister Kalousek vyhlásil v tlači -- rozkrádali dotácie, ktorí išli na sanáciu Škodovky v rozsahu dvoch až troch miliárd. Ministerstvo životného prostredia a financií zákazku na sanácie Škodovky prihralo firme Geosan a jej partnerom. Podieľala sa na tom aj firma Marius Pedersen. A kto sa prihlásil do súčasného ekotendra? Geosan i Pedersen. Pričom sú uchádzači o ekotender -- podľa českých WikiLeaks -- tajne prepojení. Nech vyhrá ktorákoľvek, úžitok z toho bude mať rovnaká skupina. O tomto tendri sa hovorí už tri roky, najskôr sme počuli, že na ňom niekto chce zarobiť 50 miliárd, teraz to vyzerá na dvadsať miliárd.
Máte s korupčným systémom skúsenosť?
Všetci sme na ten systém niekedy narazili. Určite. Mal som napríklad skúsenosť s repkovým vetom pána prezidenta (vlani prezident vetoval zákon o biopalivách, dôležitý pre Babišove firmy. Babiš Klausa tvrdo kritizoval -- pozn. red.). Vtedy za mnou prišli nejakí ľudia, ktorí mi navrhovali obchod -- že keď sa dohodneme na nejakej protislužbe, veto nebude.
Odmietli ste zo zásady? Alebo vás podnietila cena?
Tá kauza je predsa známa. Agrárna komora za presadenie zákona o biopalivách lobovala, snemovňa potom prezidentovo veto prehlasovala.

Zaplatili ste si poslanecké hlasovanie?
Nie! Povedal som -- lobovali sme. Lobing nie je korupcia. Je normálne, že ľudia, ktorí podnikajú, platia dane, zamestnávajú ľudí -- a otvorene presadzujú nejaký záujem, lobujú. A potom je tu niekoľko veľkých podnikateľov -- krstných otcov, ktorí si založili podnikanie len na úkor štátu.
č
Ako biznismeni máte aj ďalšie možnosti, ako o korupcii len hovoriť. Môžete previesť svoje firmy do zahraničia alebo vstúpiť do politiky.
Do politiky nepôjdem. Nemám na to predpoklady Som Slovák, bývalý člen KSČ, bývalý pracovník podniku zahraničného obchodu. Som prospechár starého režimu, ktorý vstúpil do strany, aby mohol cestovať do zahraničia, nie som asi historicky morálny ideál. Keď ste stará štruktúra, tak ste diskvalifikovaný, keď kradnete miliardy, tak je to v pohode a nie ste až taký zlý. Kvôli politike by som Agrofert nepredal. Tu to musia obrodiť mladí. Je tu veľa podnikateľov, ktorí si poctivo zarobili peniaze a táto situácia ich hnevá. A ak sa takí nájdu, podporím ich. A nebudem sám, začíname o tom hovoriť aj s ďalšími podnikateľmi. Neverím už na vznik novej strany, ktorá by postavila existenciu na boji proti korupcii a vyhrala vo voľbách -- toto dokonale zdiskreditovali Veci verejné a voliči na to druhýkrát neskočia. Verím však na nové občianske fórum, na občiansku iniciatívu, budovanú odspodu. Tú by som podporil. Aby sa tu zasa kradlo len normálne, pretože je známe, že korupciu nemôžete odstrániť, ale asi len potlačiť.
Hovoríte, že ste nedôveryhodný. Možno však aj preto, že nie sú úplne jasné vaše začiatky, kapitál, s ktorým ste Agrofert rozbiehali. A že vám asi nikto neuverí, že napríklad pri pokuse kúpiť od štátu Unipetrol, ste nepoužili žiadne "kmotrovské" praktiky.
V januári 1993 som zakladal Agrofert ako stopercentnú dcéru podniku zahraničného obchodu Petrimex, ktorého som bol zamestnanec. Petrimex bola akciová spoločnosť, z ktorej ma 27. apríla 1995 osobne vyhadzoval pán Boris Vostrý (pracoval pre Viktora Koženého -- pozn. red.). Akcionári Petrimexu boli české a slovenské chemičky. Agrofert začínal ako obchodná firma predávajúca hnojivá. Najskôr sme robili obchod a potom sme začali kupovať agrochemické podniky a neskôr výrobné závody. A pri privatizácii Unipetrolu sme žiadne kmotrovské praktiky nepoužívali. Pletiete si kmotrov s lobingom. Krstní rodičia vykrádajú štátne firmy. My nekradneme, ale proti Kazachom (záujem o Unipetrol mala kazašská firma -- pozn. red.) sme, samozrejme, lobovali.
Mám tomu rozumieť tak, že druhý najbohatší Čech vyzýva na založenie občianskej protikorupčnej iniciatívy a verejne vyhlasuje, že ju podporí?
Druhý najbohatší Čech! Nepleťte sem tie rebríčky bohatých, sú nezmyselné. Bohatí sú v tejto krajine tí, ktorí majú hotovosť. A možno ani Petr Kellner nemá toľko vlastnej hotovosti, čo Roman Janoušek. A ja? Kupujem každý mesiac nejakú firmu, takže mám peňazí čoraz menej a čoraz viac a úverov. Ja nie som ten, kto drží obrovskú hotovosť.

V každom prípade máte možnosť svoje názory presadiť. Neuvažovali ste o kúpe nejakého vplyvného média -- novín, časopisu, televízie, ktorými by ste mohli ovplyvňovať politickú kultúru viac, než tým, že ako hovoríte -- opakujete "krčmové reči"?
Môžete mať médiá, ale v tom ten vplyv nie je. Tu je plno iniciatív, každý niečo hovorí. Keď už chcú ľudia niečo dosiahnuť, tak sa musia spojiť. Ak by sa našiel niekto, kto to zintegruje a vytvorí nejaké nové občianske fórum, tak to asi cesta je.
Zuzana Kubátová
Autorka je redaktorkou Hospodářských novín

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. november 2024 04:32