Uviedli to dnes noviny Financial Times Deutschland. "Mersch je favoritom," tvrdia noviny s odvolaním sa na viaceré zdroje blízke ECB.
Druhá najvýznamnejšia funkcia v ECB sa uvoľní 31. mája 2010, kedy sa končí funkčné obdobie doterajšieho viceprezidenta Lucasa Papademosa. O lukratívny post však majú záujem aj Portugalsko, ktoré navrhlo guvernéra svojej centrálnej banky Vitora Constancia a Belgicko, ktoré nominovalo riaditeľa Národnej banky Belgicka Petra Praeta.
Viceprezident má významné postavenie v rámci ECB. Má totiž na starosti dohľad nad finančnou stabilitou regiónu a nad bankami.
O obsadení tohto postu budú koncom januára rokovať ministri financií eurozóny a buď sa dohodnú už na prvej schôdzi, alebo odložia rozhodnutie do februára, kým odporučia šéfom vlád jedného z kandidátov.
V rámci tzv. gentlemanskej dohody sa v ECB uplatňuje pravidlo, že viceprezidentom by sa mal stať kandidát z malej krajiny, ktorá nemá významné kreslo v európskych inštitúciách.
Niektorí analytici sa preto domnievajú, že nedávne zvolenie Belgičana Hermana Van Rompuyho za prezidenta Európskej únie tak znižuje šance Petra Praeta v súboji o vysokú funkciu v ECB. Iní zase pripomínajú, že aj Luxembursko a Portugalsko majú v únii významné posty.
Konečné rozhodnutie o obsadení kresla viceprezidenta ECB môže mať vplyv aj na výber nového prezidenta po skončení mandátu súčasného šéfa Jeana-Claudea Tricheta v roku 2011. Informovala o tom agentúra Reuters.