StoryEditor

ČEZ sa zaplietol do daňového podvodu (video)

Štátny energetický gigant ČEZ sa zaplietol do obrieho daňového podvodu, pri ktorom hrozí, že štát príde zhruba o 200 miliónov korún.

Prípad, ktorý už niekoľko týždňov vyšetruje polícia, súvisí s emisnými kvótami. "ČEZ nakúpil zhruba za miliardu korún emisné kvóty od spoločnosti Tess Praha. Kvóty však do Česka doviezla ďalšia obchodná firma, ktorá ich kúpila na londýnskej burze. A práve tento dovozca z obchodu zrejme neodviedol dvadsaťpercentnú DPH," popísal transakciu zdroj z ministerstva financií.

Na prípad upozornil ČEZ

Hovorca ČEZ Ladislav Kříž odmietol prípad akokoľvek komentovať. Podľa informácií českých HN na prípad upozornil sám ČEZ. "Podozrenie sme uzavreli s tým, že zrejme došlo k spáchaniu trestného činu, a podali sme trestné oznámenie," povedal riaditeľ finančne analytického útvaru ministerstva financií Milan Cicer.

Ako HN potvrdil policajný hovorca Roman Skřepek, kauzou sa teraz zaoberá Útvar pre boj s finančnou kriminalitou. Vyšetrovatelia firme Tess zablokovali účty, našli na nich však len niekoľko miliónov.

Tess Praha je spoločnosť s ručením obmedzeným a má kapitál iba 200 tisíc korún. Vlastní ju podnikateľ z Libušina Libor Soľnička. Firma nemá ani webové stránky, HN sa jej zástupca nepodarilo kontaktovať.

Nielen v Česku

Daňové úniky pri špekulatívnych reťazových obchodoch s emisnými kvótami sa objavili aj inde v Európe. "Kvóty nakúpené na spotovom trhu niektorej z európskych búrz si medzi sebou v rýchlom slede odovzdávajú firmy z rôznych krajín. Zneužívajú to, že v rôznych štátoch sú rôzne daňové predpisy," opisuje schému broker, ktorý trh dobre pozná.

Ako HN povedal jeden z firemných obchodníkov, ČEZ kvôli prípadu úplne upustil od špekulácií s kvótami, ktorými si do tej doby tak ako mnoho ďalších hráčov v odbore vylepšoval svoje hospodárenie.

Firma prosto zmizne

Odborníci nazývajú podobné podvody "carousel frauds", alebo kolotočové podvody. Sú nočnou morou európskych daňových úradníkov. A ako sa presvedčil ČEZ, v "kolotoči" sa pokojne môže ocitnúť aj rešpektovaná, na burze obchodovaná a štátom kontrolovaná spoločnosť.

Ide o transakcie s najrôznejšími komoditami, ktoré sa nakúpia na niektorej z búrz, potom sa predávajú medzi rôznymi hráčmi v rámci Európskej únie (EÚ). V krajine určenia obchodník naúčtuje kupujúcemu DPH, ktorú zinkasuje, ale sám ju neodvedie. "Je to fenomén, ktorému hovoríme missing trader - firma prosto zmizne. Alebo ju kontaktujete, ale narazíte na klasického bieleho koňa. A tá firma je bez majetku," popisuje šéf českej daňovej správy Jan Knížek.

ihned.cz

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. november 2024 04:34