Americká komisia pre cenné papiere (SEC), ktorá je regulátorom trhu, predložila návrh nových pravidiel, ktoré majú operatívne riešiť nečakaný prepad cien akcií.
O príčine sa iba špekuluje
Regulátor tak reaguje na udalosť z 6. mája, kedy akcie na amerických burzách v priebehu niekoľkých minút dramaticky oslabili, len aby väčšinu strát rovnako rýchlo zase zmazali.
Úrady dodnes nezistili, čo bolo presnou príčinou prechodného prepadu cien. Burzy museli rušiť podozrivé obchody v asi dvadsiatich minútach kuriózneho správania burzy, keď ceny niektorých akcií klesli takmer k nule a celý index Dow Jones sa prepadol takmer o desať percent.
Prvé špekulácie obviňovali makléra Citibank, ktorý údajne zadal namiesto miliónov do počítača miliardy. Iná teória viní automatizované obchodné systémy.
Presné pravidlá
Nové pravidlá budú okrem iného presne vymedzovať, za akých podmienok budú prevádzkovatelia búrz automaticky rušiť podozrivé obchody. Teda také, kedy sa cena akcií a ďalších cenných papierov príliš odchýli od predchádzajúcej ceny.
V terajších pravidlách síce inštrukcie uvedené sú, každá burza si ich však môže upravovať, čo podľa SEC vnáša do systému chaos a mätie investorov.
Bleskový prepad
Incident, ktorý Američania označujú ako "flash crash" (bleskový prepad), si v máji vyžiadal aj pozornosť administratívy prezidenta Baracka Obamu. Burzová komisia teraz postúpi návrh pravidiel k preskúmaniu odbornej verejnosti a potom vydá ich konečnú podobu. Návrh posúdia všetky burzy a maklérske domy, rovnako ako organizácie, ktoré ich regulujú.
Návrh napríklad predpokladá, že bude existovať viac prahových stupňov, po prekročení ktorých bude transakcia automaticky anulovaná. Pri májovom incidente síce burzy zrušili skoro 21.000 transakcií, ale iba tie, u ktorých sa ceny odchýlil o viac ako 60 percent. Bleskový prepad podľa agentúry AP spôsobil značné straty aj drobným investorom, keď burzy nezrušili obchody, kde sa cena vychýlila o menej než 60 percent.
K zjednoteniu pravidiel začali burzy po incidente tlačiť americkí zákonodarcovia. Podľa súčasných pravidiel totiž platí, že každá burza si môže sama určiť, ktorý obchod a za akých podmienok zruší.