Rast hrubého domáceho produktu (HDP) však bude krehký, domácnosti nebudú veľa nakupovať, firmy nebudú investovať; a nebude ani zvyšovať platy zamestnancom. Analytici ČSOB dokonca očakávajú, že reálne mzdy - platy po odpočítaní inflácie - tento rok klesnú.
Spotrebiteľský dopyt zostane slabý
Ekonóm Komerční banky Jiří Škop poukázal na to, že spotrebiteľský dopyt zostane v dôsledku ďalšieho rastu nezamestnanosti slabý, čo bude viesť k horším výsledkom maloobchodu. Po skončení šrotovného v zahraničí sa dostane do tiesne aj český automobilový priemysel a jeho dodávatelia. Nepríjemný je aj výhľad vývoja nezamestnanosti, ktorá sa tento rok priblíži k hranici 10 %.
Najpesimistickejšia je Raiffeisenbank, ktorá očakáva, že český HDP dosiahne prírastok len 1 %. Analytik banky Michal Brožka uviedol, že najväčším rizikom pre oživenie zostáva vývoj dopytu po českých výrobkoch. V ďalších rokoch bude hrať dôležitú úlohu politický vývoj po tohtoročných voľbách, ktorý ovplyvní smerovanie verejných financií. Dôsledky prijatých i neprijatých opatrení môže Česko pociťovať celú nasledujúcu dekádu.
Česko zostane pod priemerom
Medzinárodný menový fond (MMF) vydal v utorok (26.1.) novú prognózu rastu svetovej ekonomiky v tomto roku. Z nej vyplýva, že stredoeurópsky a východoeurópsky región dosiahne prírastok HDP asi 2 %. To by znamenalo, že výkonnosť Česka zostane pod priemerom regiónu. Svetová ekonomika by mala podľa MMF dosiahnuť prírastok 3,9 %. Jeho odhad je výrazne vyšší, že uvádzal v predchádzajúcej prognóze.
"Globálne oživenie štartuje rýchlejšie, než sa predpokladalo. V rôznych regiónoch však dosahuje rozdielne tempo," uviedol fond. Vo väčšine vyspelých ekonomík zostane "z historického hľadiska slabý" a veľkými problémami - tak ako v Česku - zostanú v nich vysoká nezamestnanosť a verejné dlhy. V krajinách s rozvíjajúcou sa trhovou ekonomikou bude oživenie oveľa dynamickejšie.
Informoval o tom český denník E15.