Bratislava ako nové Silicon Valley? Touto myšlienkou sa zaoberá Financial Times v článku venovanom technológiám a inováciám v strednej a východnej Európe.
Práve tu totiž za posledné roky vzniklo hneď niekoľko firiem s celosvetovým dosahom. "Slovenské hlavné mesto s historickými kostolmi a dláždenými ulicami pripomína San Francisco. Je častou siete miest v regióne, ktoré sa chcú stať stredoeurópskou odpoveďou na Silicon Valley," píše web.
Názov by mal byť definovaný riekou, ktorá našim hlavným mestom preteká - Danube Valley.
Ako najvýraznejší projekt zo Slovenska menuje FT lietajúce auto z dielne Juraja Vaculíka a Dušana Kleina. "Juraj Vaculik, výkonný riaditeľ leteckej automobilky Aeromobil, je archetypom tejto transformácie," píše sa v texte. Spoločne sa dvojica pokúsila spustiť revolúciu v doprave a konkurovať tak aj projektom v americkej továrni na startupy a sídle najväčších technologických firiem.
Portál vymenúva aj úspechy Esetu, ktorý je jedným z najrozšírenejších antivírových programov na svete, navigáciu Sygic, ktorú používa 200 miliónov ľudí či spoločnosť Pixel Federation, ktorá vytvára populárne hry pre Facebook.
"Slovenské startupy ťažia z toho, že ich náklady sú výrazne nižšie ako v krajinách so silnejšími ekonomikami," upozorňuje portál.
Výhodou je svojím spôsobom aj to, že je krajina malá. "Slovenský trh je veľmi malý, tak sme nemali na výber a museli sme kvôli rastu smerovať na globálny trh," popisuje zakladateľ Sygicu Michal Štencl. A v ich šľapajách idú aj ďalšie slovenské firmy.
Problémom u nás ale môže byť legislatíva. Tá viac nahráva veľkým firmám ako menším podnikom. "Z daňových úľav ťažia zahraniční investori, ktorí sľubujú pracovné miesta a nie menšie inovatívne projekty," píše FT.
Podniky zároveň narážajú aj na nedostatok ľudí so schopnosťami a skúsenosťami z biznisu. "Mnoho Slovákov by mohlo zo zahraničia priniesť cenné skúsenosti, no politická situácia poznačená nekonečnými korupčnými škandálmi, robí len málo pre to, aby sa vracali," popisuje článok zo série o našej oblasti problém.
A aj z tejto situácie ťažia niektorí podnikatelia. Zameriavajú sa na boj proti korupcii, digitalizáciu verejnej správy či zlepšenie školstva.
"Je tu mnoho talentu a hladu," cituje FT investora z Londýna, ktorý sa venuje nášmu trhu. "U slovenských podnikateľov to platí nielen pri budovaní biznisu, ale aj pri zlepšovaní krajiny," ukončuje Finacial Times.