Čína chce rozšíriť svoj vedecký výskum v Antarktíde, ale nemá bezprostredne v pláne ťažbu nerastných surovín v tejto oblasti, uviedli predstavitelia čínskej vlády. Rastúci záujem Pekingu o zamrznutý kontinent vystupuje do popredia, pretože Čína hostí stretnutie viac ako 40 krajín, ktoré na základe zmluvy z roku 1959 dohliadajú na spravovanie Antarktídy, informovala agentúra AP.
Ľudskú činnosť v Antarktíde upravujú dohody, podľa ktorých je kontinent prírodnou rezerváciou. Tieto dohody tu tiež zakazujú budovanie vojenských základní a ťažbu nerastných surovín. Opakovane sa však objavujú špekulácie, že Čína raz k takejto ťažbe nerastných surovín prikročí.
Čína podpísala Zmluvu o Antarktíde v roku 1983 a od tej doby tu založila štyri výskumné stanice. Tento rok plánuje vybudovať malú leteckú základňu, v roku 2018 piatu výskumnú stanicu a pokračuje tiež výroba druhého čínskeho ľadoborca. Teraz Čína pre svoje misie užíva ľadoborec Snežný drak (Süe Lung) ukrajinskej výroby.
Očakáva sa, že na 40. stretnutí členov antarktického zmluvného systému, ktoré od pondelka Čína hostí, dorazí 400 zástupcov 42 štátov a desiatich medzinárodných organizácií. Predstavitelia hostiteľskej krajiny chcú podpísať zmluvy o spolupráci na najjužnejšom kontinente so Spojenými štátmi, Ruskom a Nemeckom, uviedlo čínske ministerstvo zahraničia.
Na programe stretnutia bude okrem iného zmena klímy a turistický ruch. V rokoch 2015 až 2016 navštívilo Antarktídu a priľahlé vody 38.000 turistov.