Na univerzite je konkurencia veľmi tvrdá. Nikoho tu nezaujíma, odkiaľ človek pochádza, tvrdí Gullerová.
V Británii už niekoľko rokov vediete vlastné laboratórium, čo si vyžaduje nielen odborné, ale aj manažérske schopnosti. Koľko času a úsilia vám zaberie výskum a koľko manažment?
Bohužiaľ, je to asi 50 k 50. Výskum a experimenty sú oveľa zaujímavejšie, ale bez dobrého manažmentu laboratórium fungovať nemôže. A to sa týka tak mikromanažmentu fungujúceho na dennej báze, ako aj makromanažmentu, ktorým je písanie grantov či publikácií, posudzovanie článkov alebo účasť v rôznych univerzitných komisiách.
Čím sa vyznačuje finančná a odborná podpora vedeckého výskumu v Británii? Musíte bojovať o každú libru na výskum, alebo je ten systém taký prepracovaný, že s tým nemáte žiadny problém?
Systém je zložitý, treba sa ním prehrýzť. Pre každú grantovú agentúru je iný. V tom však nevidím problém. Najťažšie je premyslieť a napísať kvalitnú grantovú aplikáciu. Granty sa totiž udeľujú len pre najkvalitnejšie vedecké projekty, a tu je konkurencia veľmi tvrdá.
Keby sme tento systém porovnali so slovenským, ako by to dopadlo pre našu krajinu?
Na Slovensku by to malo byť jednoduchšie, keďže konkurencia je menšia ako v Anglicku. Asi záleží na vedcoch, koľko času a energie trávia písaním grantov. Určite je to ľahšie pre ľudí, ktorí mali možnosť stráviť nejaký čas v zahraničí a naučiť sa, ako sa úspešný grant píše.
Do Bri...
Zostáva vám 85% na dočítanie.